Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 29 listopada 2022 r., sygn. III OSK 6373/21

Pojęcia "ważnego interesu strony" nie można ograniczać tylko i wyłącznie do sytuacji nadzwyczajnych, czy też zdarzeń losowych uniemożliwiających uregulowanie zaległości podatkowych, albowiem pojęcie to funkcjonuje w zdecydowanie szerszym znaczeniu, uwzględniającym nie tylko sytuacje nadzwyczajne, ale również normalną sytuację ekonomiczną podmiotu występującego o umorzenie, wysokość uzyskiwanych przez niego dochodów oraz wydatków, a w tym względzie również wydatków ponoszonych przez członków najbliższej rodziny.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Piotr Korzeniowski Sędziowie: sędzia NSA Małgorzata Masternak-Kubiak (spr.) sędzia del. WSA Kazimierz Bandarzewski po rozpoznaniu w dniu 29 listopada 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Głównego Inspektora Ochrony Środowiska od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 1 czerwca 2021 r. sygn. akt IV SA/Wa 2219/20 w sprawie ze skargi D. M. na decyzję Głównego Inspektora Ochrony Środowiska z dnia 12 sierpnia 2020 r. nr: [...] w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości podatkowej – administracyjnej kary pieniężnej oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 1 czerwca 2021 r., sygn. akt IV SA/Wa 2219/20, po rozpoznaniu skargi D. M. na decyzję Głównego Inspektora Ochrony Środowiska z dnia 12 sierpnia 2020 r., nr: [...], w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości podatkowej – administracyjnej kary pieniężnej – uchylił zaskarżoną decyzję oraz decyzję Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska z dnia 14 czerwca 2019 r., nr: [...].

Jak wskazał Sąd pierwszej instancji Małopolski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska decyzją z dnia 21 kwietnia 2017 r., nałożył na D. M., karę pieniężną w wysokości 50.000 zł. Główny Inspektor Ochrony Środowiska - dalej: "GIOŚ" decyzją z dnia 18 maja 2018 r. znak: [...] uchylił w całości ww. decyzję Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska i nałożył karę pieniężną w wysokości 50.000 zł, na skarżącego. GIOŚ umorzył postępowanie w części dotyczącej nałożenia kary odnośnie odpadów o kodzie 16 01 06 (zużyte lub nienadające się do użytkowania pojazdy niezawierające cieczy i innych niebezpiecznych elementów) - w postaci 2 sztuk tylnych połówek pojazdów z wyraźnymi śladami cięcia karoserii elementów konstrukcyjnych. Powyższa decyzja była przedmiotem kontroli Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który wyrokiem z dnia 7 listopada 2018 r. sygn. IV SA/Wa 2091/18 oddalił skargę, a wyrok ten stał się prawomocny z dniem 26 kwietnia 2019 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00