Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok NSA z dnia 14 grudnia 2022 r., sygn. I OSK 2397/19

Administracyjne postępowanie

Dnia 14 grudnia 2022 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Zygmunt Zgierski Sędziowie: sędzia NSA Elżbieta Kremer sędzia NSA Piotr Przybysz (sprawozdawca) po rozpoznaniu w dniu 14 grudnia 2022 roku na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 18 kwietnia 2019 r., sygn. akt VII SA/Wa 2235/18 w sprawie ze skargi A. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ostrołęce z dnia 9 lipca 2018 r. nr SKO.K/4000/580/2018 w przedmiocie skierowania na badania celem ustalenia braku przeciwskazań do kierowania pojazdami oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 18 kwietnia 2019 r., sygn. akt VII SA/Wa 2235/18, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie po rozpoznaniu sprawy ze skargi A. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ostrołęce z 9 lipca 2018 r., nr SKO.K/4000/580/2018, w przedmiocie skierowania na badania celem ustalenia braku przeciwskazań do kierowania pojazdami, oddalił skargę.

Skargę kasacyjną na powyższe rozstrzygnięcie złożył A. P., zaskarżając wyrok w całości. Rozstrzygnięciu Sądu I instancji zarzucił:

1. naruszenie prawa materialnego, tj.:

a) naruszenie art. 46 § 1 Kodeksu wykroczeń oraz § 5 ust. 2 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 25 kwietnia 2012 r. w zw. z art. 99 ust. 1 pkt 3 lit. b), art. 99 ust. 2 pkt 2, art. 82 ust. 1 pkt 4 lit. b) ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami poprzez błędną wykładnię polegającą na przyjęciu, że zatarcie ukarania za wykroczenia w ruchu drogowym, za które zostały przypisane Skarżącemu punkty karne, nie ma rzekomo wpływu na zasadność skierowania Skarżącego na badania psychologiczne celem ustalenia braku przeciwskazań do kierowania pojazdami, gdyż prawidłowa wykładnia powyższych regulacji prowadzi do wniosku, że zatarcie ukarania za wykroczenia w ruchu drogowym, w związku z którym przypisano Skarżącemu punkty karne oraz usunięcie z ewidencji kierowców punktów karnych w związku z zatarciem ukarania za wykroczenia jest istotnym zdarzeniem mającym wpływ na dezaktualizację danych w Ewidencji kierowców, a tym samym dezaktualizację wniosku Komendanta Policji o skierowanie na badania psychologiczne, co w konsekwencji doprowadziło do niezastosowania przez Sąd I instancji powyższych regulacji w niniejszej sprawie,

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00