Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 9 listopada 2022 r., sygn. I OSK 101/22

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Elżbieta Kremer Sędziowie: sędzia NSA Jolanta Rudnicka sędzia del. WSA Maria Grzymisławska-Cybulska (spr.) po rozpoznaniu w dniu 9 listopada 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego we [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 12 października 2021 r., sygn. akt IV SA/Wr 342/21 w sprawie ze skargi J. L. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego we [...] z dnia [...] lutego 2021 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu wyrokiem z dnia 12 października 2021 r. sygn. IV SA/Wr 342/21 uchylił decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego we [...] z dnia [...] lutego 2021 r. nr [...] oraz poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego.

Organy obydwu instancji odmownie załatwiły wniosek J. L. (dalej również jako: "Wnioskodawczyni") o przyznanie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką sprawowaną nad córką legitymującą się wydanym na stałe orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, z treści którego wynika, że niepełnosprawność w stopniu znacznym istnieje od dzieciństwa. Organ I instancji wniosek ten załatwił odmownie, wskazując, że Wnioskodawczyni ma ustalone prawo do emerytury. Stanowisko to, podzieliło następnie Kolegium wskazując, że z treści art. 17 ust. 5 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2020, poz. 111 ze zm.; dalej w skrócie "u.ś.r.") wynika, że osobie sprawującej opiekę nad osobą niepełnosprawną, która ma ustalone prawo do emerytury nie przysługuje świadczenie pielęgnacyjne. Dalej Kolegium wskazało, że w dniu 21 listopada 2021 r. zmarł mąż Skarżącej, a ona nabyła prawo do renty rodzinnej. Ta okoliczność, w ocenie organu II instancji pozostawała jednak bez wpływu na wynik sprawy, bowiem nabycie prawa do renty rodzinnej - jak wskazano - wyłącza prawo do ubiegania się o świadczenie pielęgnacyjne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00