Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 29 marca 2022 r., sygn. II OSK 680/21

Cudzoziemcy

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Paweł Miładowski Sędziowie: Sędzia NSA Grzegorz Czerwiński (spr.) Sędzia del. WSA Marta Laskowska - Pietrzak po rozpoznaniu w dniu 29 marca 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej E. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 3 grudnia 2020 r., sygn. akt IV SA/Wa 3128/19 w sprawie ze skargi E. G. na decyzję Rady do Spraw Uchodźców z dnia [...] października 2019 r. znak: [...] w przedmiocie uznania wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej za niedopuszczalny oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 3 grudnia 2020 r., sygn. akt IV SA/Wa 3128/19 oddalił skargę E. G. (dalej jako skarżący lub cudzoziemiec) na decyzję Rady do Spraw Uchodźców z dnia [...] października 2019 r., znak: [...] w przedmiocie uznania wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej za niedopuszczalny.

Powyższy wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym.

Skarżący, obywatel F., narodowości c., w dniu [...] września 2013 r. ([...]) złożył pierwszy wniosek o udzielenie mu ochrony międzynarodowej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (dalej: RP). W motywach wniosku wskazał, że w poprzednim roku pojawili się ludzie w maskach, którzy zabili mu brata i od tamtego czasu nachodzą go, aby uzyskać informację o jego zaangażowaniu w działalność zbrojną. Oświadczył, że w kraju pochodzenia nie brał udziału w działaniach wojennych, nie był aresztowany, ani skazany wyrokiem sądu. Nie był członkiem żadnej partii czy organizacji społecznej. Twierdził, że poddawano go przemocy podczas najść na jego dom. W trakcie przesłuchania statusowego zeznał, że jego bracia: A. G. i M. G. brali udział w działaniach zbrojnych od 1994 r., zaś on sam wspierał ich żywnością, a innych partyzantów także lekarstwami. W 2004 r. oraz w 2013 r. skarżący był wielokrotnie nieoficjalnie zatrzymywany i poddawany przemocy przez funkcjonariuszy struktur siłowych, którzy próbowali nawiązać z nim współpracę w celu uzyskania informacji na temat bojowników, w szczególności jego braci. Ostatni raz wnioskodawca miał zostać zatrzymany 16 sierpnia 2013 r. Do nikogo w kraju pochodzenia nie zgłaszał swoich problemów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00