Wyrok NSA z dnia 5 kwietnia 2022 r., sygn. III OSK 5021/21
Żołnierze zawodowi
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Olga Żurawska-Matusiak (spr.) Sędziowie: sędzia NSA Teresa Zyglewska sędzia del. WSA Mariusz Kotulski po rozpoznaniu w dniu 5 kwietnia 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Ministra Obrony Narodowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 12 lutego 2021 r., sygn. akt II SA/Wa 1226/20 w sprawie ze skargi T. G. na decyzję Ministra Obrony Narodowej z dnia [...] maja 2020 r., nr [...] w przedmiocie ustalenia prawa do świadczenia pieniężnego przez okres jednego roku po zwolnieniu z zawodowej służby wojskowej uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 12 lutego 2021 r., sygn. akt II SA/Wa 1226/20, po rozpoznaniu sprawy ze skargi T. G. na decyzję Ministra Obrony Narodowej z [...] maja 2020 r., nr [...] w przedmiocie ustalenia prawa do świadczenia pieniężnego przez okres jednego roku po zwolnieniu z zawodowej służby wojskowej, uchylił zaskarżoną decyzję.
Powyższy wyrok został wydany w następującym stanie faktycznym sprawy.
T. G. (dalej: "skarżący") został zwolniony z zawodowej służby wojskowej [...] stycznia 2020 r. na mocy decyzji Ministra Obrony Narodowej z [...] sierpnia 2019 r., nr [...]. Skarżący [...] lutego 2020 r. złożył do wojskowego organu emerytalnego w Bydgoszczy wniosek o jednorazową wypłatę świadczenia pieniężnego, o którym mowa w art. 95 pkt 1 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 330, dalej: "ustawa pragmatyczna"), należnego z tytułu zwolnienia z zawodowej służby wojskowej.
Dyrektor WBE w B. decyzją z [...] lutego 2020 r., nr [...] przyznał skarżącemu prawo do przedmiotowego świadczenia pieniężnego, stosując regulację zawartą w art. 97a ustawy pragmatycznej, która stanowi, że w przypadku wypowiedzenia przez żołnierza zawodowego stosunku służbowego zawodowej służby wojskowej w okresie dwunastu miesięcy od dnia objęcia przez tego żołnierza wyższego stanowiska służbowego lub stanowiska służbowego o tym samym stopniu etatowym, lecz z wyższą grupą uposażenia - do podstawy wymiaru tego świadczenia pieniężnego przyjmuje się uposażenie należne żołnierzowi na poprzednio zajmowanym stanowisku służbowym.