Wyrok NSA z dnia 30 czerwca 2022 r., sygn. III OSK 5191/21
Inne
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Olga Żurawska - Matusiak Sędziowie: sędzia NSA Małgorzata Masternak-Kubiak (spr.) sędzia del. WSA Dariusz Chaciński po rozpoznaniu w dniu 30 czerwca 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej R. Ś. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 27 stycznia 2021 r. sygn. akt IV SA/Wa 1852/20 w sprawie ze skargi R. Ś. na decyzję Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] lipca 2020 r. nr [...] w przedmiocie odmowy uchylenia decyzji ostatecznej oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 27 stycznia 2021 r., sygn. akt IV SA/Wa 1852/20, oddalił skargę R. Ś. na decyzję Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] lipca 2020 r., nr [...], w przedmiocie odmowy uchylenia decyzji ostatecznej.
Jak wskazał Sąd pierwszej instancji R. Ś. zwrócił się do Szefa Urzędu z wnioskiem o potwierdzenie, że świadczył pracę społeczną na rzecz organizacji kombatanckich i rady parafialnej w [...] na terenie Republiki Południowej Afryki - dalej: "RPA". Do wniosku dołączył oświadczenia świadków które potwierdzają zaangażowanie strony w działalność duszpasterską i społeczną w latach 80 XX wieku na terenie RPA. Potwierdzenie to miało posłużyć dla wykazania okresu składkowego, o którym mowa w art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. Dz. U. z 2016 roku, poz. 887, z poźn. zm.) - dalej: "ustawa".
Po rozpatrzeniu ww. wniosku Szef Urzędu, decyzją z dnia [...] czerwca 2019 r., odmówił potwierdzenia świadczenia przez Stronę pracy na rzecz organizacji politycznych i związków zawodowych, nielegalnych w rozumieniu przepisów obowiązujących do kwietnia 1989 r. W uzasadnieniu tej decyzji organ wskazał, że wskazywana przez stronę praca i zaangażowanie na rzecz organizacji polonijnych na terenie RPA nie wypełnia dyspozycji zawartej w art. 6 ust. 1 pkt ustawy, tj. nie stanowi świadczenia pracy po 1956 r. na rzecz organizacji politycznych i związków zawodowych, nielegalnych w rozumieniu przepisów obowiązujących do kwietnia 1989 r. Natomiast poczyniona w Instytucie Pamięci Narodowej kwerenda dokumentów dotycząca strony nie wykazała innych materiałów, które mogłyby poświadczyć o spełnieniu przez wnioskodawcę wskazanych wymagań.