Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie NSA z dnia 15 września 2022 r., sygn. II GZ 352/22

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Skoczylas po rozpoznaniu w dniu 15 września 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej zażalenia M. F., T. F. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 29 czerwca 2022 r. sygn. akt III SA/Gd 482/22 w zakresie odmowy wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji w sprawie ze skargi M. F., T. F. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia 22 marca 2022 r. nr SKO Gd/6650/21 w przedmiocie cofnięcia koncesji bez odszkodowania na wydobywanie kopalin postanawia: oddalić zażalenie.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku objętym zażaleniem postanowieniem z dnia 29 czerwca 2022 r., sygn. akt III SA/Gd 482/22, działając na podstawie art. 61 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 329, dalej jako: p.p.s.a.), odmówił M. F. i T. F. wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia 22 marca 2022 r. w przedmiocie cofnięcia koncesji bez odszkodowania na wydobywanie kopalin.

W uzasadnieniu sąd pierwszej instancji wskazał, że w złożonym wniosku o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji wyjaśniono, iż wykonanie decyzji może doprowadzić do niebezpieczeństwa wyrządzenia skarżącym znacznej szkody, której skutki nie będą możliwe do odwrócenia. Skarżący stwierdzili, że zdecydowana większość wykonywanych przez nich robót budowlanych związana jest z posiadaniem koncesji i wydobywaniem kopalin, co umożliwia oferowanie konkurencyjnych cen za wykonanie prac. Zdaniem wnioskodawców, wykonanie zaskarżonej decyzji wpłynie również na już zawarte umowy i wiązać się może z koniecznością zapłaty kar umownych lub nawet wykluczeniem skarżących z postępowań o zamówienia publiczne, a ponadto na stan kadrowy prowadzonego przedsiębiorstwa i konieczność dokonania degradacji wśród pracowników. Skarżący wskazali ponadto, że wobec naruszenia przepisów prawa materialnego oraz przepisów postępowania, wstrzymanie wykonania decyzji jest konieczne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00