Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie NSA z dnia 17 listopada 2022 r., sygn. II GZ 423/22

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Skoczylas po rozpoznaniu w dniu 17 listopada 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej zażalenia J. M. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 17 maja 2022 r. sygn. akt V SA/Wa 3487/21 w zakresie odmowy wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji w sprawie ze skargi J. M. na decyzję Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z dnia 19 kwietnia 2021 r. nr DIH-2/54/2021 w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu niedopełnienia obowiązków określonych w przepisach ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw postanawia: oddalić zażalenie.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postanowieniem z 17 maja 2022 r., sygn. akt V SA/Wa 3487/21, działając na podstawie art. 61 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 329, powoływanej dalej jako: p.p.s.a.), odmówił J. M. wstrzymania wykonania decyzji Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z dnia 19 kwietnia 2021 r., w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu niedopełnienia obowiązków określonych w przepisach ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw.

Sąd I instancji stwierdził, że skarżący jako rację wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji postrzega jej niezgodność z prawem. We wniosku strona wskazała bowiem na wykonanie obowiązku w zakresie wystawienia świadectwa jakości paliwa stałego oraz "naruszenie szeregu przepisów ... podczas procesu decyzyjnego" przez organ. Wobec tego WSA przypomniał, że rozpoznając wniosek o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji sąd nie dokonuje merytorycznej kontroli decyzji, a w szczególności nie bada trafności zarzutów zgłoszonych w skardze, oceniając jedynie możliwość wystąpienia w związku z wykonaniem decyzji ustawowych przesłanek udzielenia ochrony tymczasowej, tj. niebezpieczeństwa wyrządzenia znacznej szkody lub spowodowania trudnych do odwrócenia skutków.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00