Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 27 maja 2022 r., sygn. II GSK 170/19

Prawo geologiczne i górnicze

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Anna Stec Sędzia NSA Wojciech Kręcisz Sędzia NSA Zbigniew Czarnik (spr.) po rozpoznaniu w dniu 27 maja 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [A.] Sp. z o.o. w Ż. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 15 maja 2018 r., sygn. akt III SA/Gl 1074/17 w sprawie ze skargi [A.] Sp. z o.o. w Ż. na decyzję Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego z dnia [...] października 2017 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia opłaty podwyższonej za wydobywanie kopaliny bez wymaganej koncesji oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach (dalej: WSA, sąd pierwszej instancji) wyrokiem z 15 maja 2018 r., sygn. akt III SA/Gl 1074/17 oddalił skargę [A.] Sp. z o.o. w Ż. (dalej: skarżąca, spółka) na decyzję Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego (dalej: Prezes WUG) z [...] października 2017 r. ustalającą opłatę podwyższoną za wydobywanie kopaliny bez wymaganej koncesji.

Sąd pierwszej instancji orzekał w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Zaskarżoną decyzją Prezes WUG, działając na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2016 r. poz. 23 ze zm.; dalej: k.p.a.) oraz art. 140 ust. 2 pkt 2 w zw. z art. 140 ust. 1 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. Prawo geologiczne i górnicze (Dz.U. z 2015 r. poz. 196 ze zm., dalej: p.g.g.) utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego (w skrócie: OUG) w R. z [...] czerwca 2017 r. ustalającą Spółce opłatę podwyższoną w wysokości 477 843,00 zł za wydobycie bez koncesji kruszywa naturalnego ze złoża piasku w ilości 20 958 ton na działce ewidencyjnej [...] w Ż., w okresie od 16 stycznia 2014 r. do 19 sierpnia 2015 r. W toku postępowania - m.in. na podstawie wizji lokalnych oraz zeznań świadków - ustalono, że na będącej własnością spółki działce zaewidencjonowanej jako tereny rolnicze i leśne, do której jedyny dojazd prowadził przez teren przedsiębiorstwa skarżącej, prowadzono prace wydobywcze przez okres co najmniej 3 lat. Kwotę podwyższonej opłaty eksploatacyjnej obliczono na podstawie obmiarów uprawnionego mierniczego OUG. Organ uznał, że skarżąca wydobywała kopalinę, zlecając wykonanie robót innym podmiotom. Wskazał, że nie ma też znaczenia czy spółka robiła to w ramach prowadzonej działalności gospodarczej przynoszącej zyski, bowiem dla nałożenia opłaty wystarczy fakt odłączenia kopaliny od złoża (art. 6 ust. 1 pkt 3 p.g.g.). Stwierdził również, że skarżąca nie przedstawiła dowodów na składowanie na działce materiału piaszczystego z innych budów w ramach umów zawartych w 2012 r., które podważyłyby wykonane na działce [...] zdjęcia satelitarne świadczące o prowadzeniu wydobycia kruszywa (piasku).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00