Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 10 sierpnia 2022 r., sygn. II FSK 138/20

Interpretacje podatkowe; Podatek dochodowy od osób fizycznych

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Tomasz Kolanowski Sędziowie Sędzia NSA Maciej Jaśniewicz Sędzia NSA Sylwester Golec (spr.) po rozpoznaniu w dniu 10 sierpnia 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A.S.A. Oddział R. w C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 23 października 2019 r. sygn. akt I SA/Gl 694/19 w sprawie ze skargi A. S.A. Oddział R. w C. na interpretację Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 22 marca 2019 r. nr 0113-KDIPT3.4011.552.2018.4.MH w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od A. S.A. Oddział R. w C. na rzecz Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej kwotę 360 (trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wyrokiem z dnia 23 października 2019 r., I SA/Gl 694/19, oddalił skargę A. S. A. Oddział R. (skarżąca spółka) z siedzibą w C. na interpretację Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 22 marca 2019 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych .

W zaskarżonym wyroku sąd pierwszej instancji wskazał, że pracownik skarżącej spółki złożył pozew o wypłatę dodatku do wynagrodzenia u pracodawcy za pracę w soboty, niedziele i święta, której nie świadczył. Podstawę roszczeń powoda stanowiły postanowienia Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy (dalej: ZUZP). Sąd zasądził od skarżącej spółki na rzecz powoda kwoty wraz z ustawowymi odsetkami, nie określając jednak jakie źródło przychodu stanowią one dla powoda. Skarżąca spółka we wniosku o interpretację uznała, że skoro sąd dokonując analizy podstaw prawnych roszczenia, nie określił w wydanym wyroku, że jest to wynagrodzenie lub świadczenie porównywalne, to należy uznać, że zasądzone kwoty stanowią odszkodowanie, wynikające z postanowień ZUZP. Tak kwalifikując zasądzone świadczenie, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2018 r., poz. 1509 ze zm. w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2018 r.; dalej: u.p.d.o.p.f.) uznała, że wypłacona pracownikowi kwota podlega zwolnieniu od podatku dochodowego. Spółka, wskazała że odsetki od zasądzonego świadczenia także podlegają zwolnieniu od podatku ze względu na ich akcesoryjny charakter w stosunku do świadczenia, głównego objętego zwolnieniem od podatku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00