Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 30 listopada 2021 r., sygn. III OSK 5729/21

Inne

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Tamara Dziełakowska (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Olga Żurawska - Matusiak Sędzia NSA Przemysław Szustakiewicz po rozpoznaniu w dniu 30 listopada 2021 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 26 lutego 2021 r. sygn. akt II SA/Wa 1307/20 w sprawie ze skargi M. K. na decyzję Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia [...] maja 2020 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z 26 lutego 2021 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (sygn. akt II SA/Wa 1307/20) oddalił skargę M. K. na decyzję Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z [...] maja 2020 r. w przedmiocie odmowy przyznania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego.

W uzasadnieniu powyższego wyroku Sąd pierwszej instancji przedstawił następujący stan sprawy.

M. K. złożyła wniosek o przyznanie rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego.

Decyzją z [...] maja 2020 r. Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na podstawie art. 3 ustawy z 31 stycznia 2019 r. o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym (Dz.U. z 2019r., poz. 303) odmówił M. K. przyznania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego. Jak wskazał organ, skarżąca urodziła czworo dzieci, ale ze względu na śmierć jednego z nich wychowała troje przez stałe, ciągłe i bezpośrednie sprawowanie obowiązków spoczywających względem dzieci do czasu osiągnięcia pełnoletności. Nie można było zatem uznać, że spełniono warunek konieczny do przyznania prawa do wnioskowanego świadczenia.

Skargę na powyższą decyzję złożyła M. K., zarzucając jej nieprawidłowe przyjęcie, że skarżąca wskutek śmierci dziecka wychowała trójkę dzieci oraz naruszenie art. 3 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 2 ust. 9 i art. 3 ust. 5 pkt 2 ustawy z 31 stycznia 2019 r. o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym, a także art. 6, art. 7, art. 8, art. 77 § 1, art. 107 § 3 K.p.a. w związku z art. 7 Konstytucji RP.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00