Wyrok NSA z dnia 16 listopada 2021 r., sygn. II GSK 522/21
Lotnicze prawo
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Gabriela Jyż (spr.) Sędzia NSA Mirosław Trzecki Sędzia WSA (del.) Cezary Kosterna po rozpoznaniu w dniu 16 listopada 2021 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej im. płk. Karola Bacza od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 10 grudnia 2020 r., sygn. akt III SA/Gd 503/20 w sprawie ze skargi S. M. na czynność Komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej im. płk. Karola Bacza z dnia [...] marca 2020 r. w przedmiocie stwierdzenia negatywnych przesłanek do uzyskania dostępu do strefy zastrzeżonej lotniska oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku, wyrokiem z dnia 10 grudnia 2020 r., uwzględnił skargę S. M. na czynność Komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej im. płk. Karola Bacza z dnia [...] marca 2020 r., w przedmiocie stwierdzenia negatywnych przesłanek do uzyskania dostępu do strefy zastrzeżonej lotniska, stwierdzając bezskuteczność tej czynności i orzekając o kosztach postępowania.
Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy:
Komendant Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku, w dniu [...] marca 2020 r., uznał, że po stronie skarżącego zaistniały negatywne przesłanki do uzyskania dostępu do stref zastrzeżonych lotniska. Przyczyną tego stanowiska Komendanta był fakt prowadzenia w stosunku do S. M. postępowania karnego o czyn z art. 226 § 1 Kodeksu karnego - znieważenie funkcjonariusza. W ocenie Komendanta skarżący, jako osoba zatrudniona na lotnisku w charakterze wartownika SOL powinien mieć na względzie charakter czynu karalnego określonego w art. 226 k.k. Pomimo braku wystąpienia czynu określonego w art. 22 k.k. w katalogu negatywnych przesłanek skarżący, zdaniem Komendanta, nie dawał gwarancji zachowania najwyższych standardów pełnienia służby, w tym zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego.