Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 26 maja 2021 r., sygn. II GSK 1041/18

Własność przemysłowa

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Sieńczyło-Chlabicz Sędzia NSA Andrzej Kuba Sędzia del. WSA Urszula Wilk (spr.) po rozpoznaniu w dniu 26 maja 2021 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Z. C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 8 listopada 2017 r. sygn. akt VI SA/Wa 267/17 w sprawie ze skargi Z.C. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia (...) marca 2016 r. nr (...) w przedmiocie unieważnienia prawa z rejestracji wzoru przemysłowego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 8 listopada 2017 r. sygn. VI SA/Wa 267/17 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę Z. C. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia (...) marca 2016 r. nr (...) w przedmiocie unieważnienia prawa z rejestracji wzoru przemysłowego.

Wyrok ten wydano w następującym stanie sprawy:

Dnia 22 sierpnia 2011 r. Z. C. wystąpił o unieważnienie prawa z rejestracji wzoru przemysłowego pt.: "Siatka przeciwśnieżna z tworzywa sztucznego" nr Rp-(...) udzielonego decyzją z (...) października 2009 r. na rzecz Z. S. F. sp. z o.o. z siedzibą w (...), z pierwszeństwem od 10 lipca 2008 r. Jako podstawę swojego żądania wskazał przepisy art. 102, art. 103, art. 104 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (tekst jedn. Dz.U. z 2013 r. poz. 1410; dalej: p.w.p.), podnosząc zarzut braku nowości i braku indywidualnego charakteru spornego wzoru.

Uprawniony wniósł o oddalenie wniosku i wskazał, że żaden z dowodów przedstawiony przez wnioskodawcę nie szkodzi nowości i indywidualnemu charakterowi spornego wzoru przemysłowego.

Urząd Patentowy RP decyzją z (...) listopada 2012 r. unieważnił prawo z rejestracji ww. wzoru przemysłowego, wskazując w szczególności, że wzór ten nie spełnia wymogu indywidualnego charakteru, gdyż ogólne wrażenie, jakie wywołuje na zorientowanym użytkowniku, nie różni się od ogólnego wrażenia wywołanego na nim przez siatkę ujawnioną w publikacji pt. (...) r., publicznie udostępnionej przed datą jego zgłoszenia do rejestracji, tj. dnia 10 lipca 2008 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00