Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 27 maja 2021 r., sygn. II GSK 672/21

Gry losowe

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Mirosław Trzecki Sędzia NSA Krystyna Anna Stec (spr.) Sędzia del. WSA Krzysztof Dziedzic po rozpoznaniu w dniu 27 maja 2021 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej B. T. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 20 października 2020 r. sygn. akt II SA/Rz 893/20 w sprawie ze skargi B. T. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w R. z dnia [...] czerwca 2020 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od B. T. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w R. 2700 (dwa tysiące siedemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 20 października 2020 r., sygn. akt II SA/Rz 893/20, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie, oddalił skargę B. T. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w R. z [...] czerwca 2020 r., w przedmiocie kary pieniężnej za urządzanie gier na automatach poza kasynem gry.

Zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Administracji Skarbowej, utrzymał w mocy decyzję Naczelnika [...] Urzędu Celno-Skarbowego w P. z [...] listopada 2019 r., którą, na podstawie m.in. art. 89 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 2 ustawy z 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (tekst jedn. Dz. U. z 2019 r. poz. 847 ze zm.; zwanej: u.g.h.), wymierzono skarżącej karę pieniężną w wysokości 12 000 zł, z tytułu urządzania gier na automacie Adell 2, nr [...] będącym automatem do gier w rozumieniu art. 2 ust. 3 u.g.h., poza kasynem gry, tj. w barze "[...]" w J., prowadzonym przez skarżącą.

Zdaniem organów, skarżąca świadomie stworzyła i zapewniła odpowiednie warunki do urządzania gier na automatach poza kasynem gry.

B. T. zaskarżyła decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w R. do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie.

Sąd I instancji uzasadniając oddalenie skargi na podstawie art. 151 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn. Dz. U. z 2019 r. poz. 2325 ze zm.; dalej: p.p.s.a.), stwierdził m.in., że jeżeli chodzi o cechy stwierdzonego w lokalu skarżącej automatu, to organy przeprowadziły w tym zakresie własne, pełne i niebudzące wątpliwości ustalenia na podstawie badań urządzenia, jego oględzin oraz eksperymentu procesowego. Ponadto zawarta przez skarżącą z A. Sp. z o.o. umowa, nazwana przez strony umową dzierżawy, zawierała wyraźne postanowienia, że na udostępnionej powierzchni lokalu zostaną zainstalowane urządzenia do gier. Z tego względu, według WSA, nie może budzić wątpliwości, że do lokalu skarżącej został wstawiony automat do gier, w rozumieniu art. 2 ust 3 u.g.h., czego skarżąca musiała mieć świadomość i na co wyraziła zgodę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00