Wyrok NSA z dnia 27 maja 2021 r., sygn. II GSK 176/21
Aplikacje prawnicze
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Mirosław Trzecki Sędzia NSA Krystyna Anna Stec (spr.) Sędzia del. WSA Krzysztof Dziedzic po rozpoznaniu w dniu 27 maja 2021 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 22 października 2020 r. sygn. akt II SAB/Sz 61/20 w sprawie ze skargi W. S. na bezczynność Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w S. w przedmiocie podjęcia uchwały oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 22 października 2020 r. , sygn. akt II SAB/Sz 61/20, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie, po rozpoznaniu sprawy ze skargi W. S. na bezczynność Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w S. w przedmiocie podjęcia uchwały, w punkcie pierwszym, zobowiązał Radę Okręgową Izby Radców Prawnych w S. do rozpoznania wniosku skarżącego z [...] stycznia 2015 r. w terminie 30 dni od dnia doręczenia prawomocnego wyroku wraz z aktami sprawy, w punkcie drugim, stwierdził, że bezczynność organu miała miejsce z rażącym naruszeniem prawa, w punkcie trzecim, wymierzył organowi grzywnę w wysokości 1000 zł, i w punkcie czwartym, przyznał od organu na rzecz skarżącego sumę pieniężną w wysokości 500 zł.
Przedstawiając stan sprawy Sąd I instancji wskazał, że podaniem z [...] stycznia 2015 r. W. S., jako aplikant radcowski, zwrócił się do Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w S. (dalej: Rada OIRP) z prośbą o zwolnienie z całości opłaty rocznej za szkolenie, a gdyby zwolnienie z opłaty rocznej okazało się niemożliwym, o zwolnienie go z części tej opłaty, w stopniu najwyższym z możliwych.
OIRP pismem z 19 lutego 2015 r. poinformowała W. S., że uchwała zgodna z jego wnioskiem nie uzyskała wymaganej większości członków Rady.
Pismem z 23 lutego 2015 r. W. S. wniósł o zapoznanie go z treścią podjętej uchwały, jeżeli doszło do jej podjęcia. Jeżeli zaś uchwały nie podjęto, wniósł o jej podjęcie.