Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 13 października 2021 r., sygn. I FSK 1898/18
Interpretacje podatkowe; Podatek od towarów i usług
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Sylwester Marciniak (sprawozdawca), Sędzia NSA Ryszard Pęk, Sędzia NSA Zbigniew Łoboda, Protokolant Katarzyna Wojnarska, po rozpoznaniu w dniu 13 października 2021 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 9 maja 2018 r. sygn. akt III SA/Wa 2722/17 w sprawie ze skargi A. K. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 8 maja 2017 r. nr 1462-IPPP1.4512.140.2017.1.KC w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
1. Wyrok sądu pierwszej instancji
1.1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 9 maja 2018 r., sygn. akt III SA/Wa 2722/17, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (dalej: sąd pierwszej instancji), po rozpoznaniu skargi A. K. (dalej: skarżąca) na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: organ podatkowy) z dnia 8 maja 2017 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług, uchylił zaskarżoną interpretację i zasądził zwrot kosztów postępowania sądowego.
1.2. Z uzasadnienia wyroku wynika, że skarżąca jest partnerem w konsorcjum realizującym zadania z zakresu obsługi szpitali (w jej firmie będą zatrudnieni pracownicy wykonujący usługi). Faktury dla szpitala wystawia lider konsorcjum, który przekazuje na rzecz skarżącej środki pieniężne z zapłaconych faktur na wynagrodzenia dla pracowników, zobowiązania budżetowe PIT i ZUS oraz świadczenia na rzecz pracowników (odzież ochronna, badania okresowe). Pytanie skarżącej dotyczyło dokumentowania usługi wykonanej przez skarżącą jako partnera konsorcjum na gruncie VAT. Skarżąca zapytała, czy świadczona przez nią usługa może podlegać VAT w takim samym stosunku, co wystawiona przez lidera konsorcjum faktura VAT dla szpitala, ewentualnie czy partner konsorcjum może się rozliczać z liderem za pomocą not księgowych. Zdaniem skarżącej faktura VAT wystawiana przez nią jako partnera konsorcjum powinna być wystawiona w takim samym stosunku odnośnie do VAT, jak faktury wystawiane przez lidera konsorcjum na rzecz szpitali odnośnie do wynagrodzeń osób zatrudnionych przy pracach dla tych szpitali. Organ podatkowy uznał stanowisko skarżącej za nieprawidłowe, wskazując, że skarżąca jako partner konsorcjum powinna wystawiać fakturę na rzecz lidera konsorcjum, obejmującą jej zakres świadczeń, gdzie podstawą opodatkowania będzie wszystko, co stanowi zapłatę za wykonane usługi, zgodnie z zawartą umową konsorcjum.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right