Wyrok NSA z dnia 8 grudnia 2020 r., sygn. II OSK 562/20
Ochrona zdrowia
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Barbara Adamiak (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz Sędzia NSA Małgorzata Masternak-Kubiak po rozpoznaniu w dniu 8 grudnia 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Rzecznika Praw Pacjenta od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 16 października 2019 r. sygn. akt VII SA/Wa 1772/19 w sprawie ze skargi Samodzielnego Zespołu Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego W. B.-W. w W. na decyzję Rzecznika Praw Pacjenta z dnia 10 czerwca 2019 r. znak ... w przedmiocie naruszenia zbiorowych praw pacjentów i stwierdzenia ich zaniechania 1.uchyla zaskarżony wyrok i oddala skargę, 2. odstępuje od zasądzenia kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 16 października 2019 r. sygn. akt VII SA/Wa 1772/19 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, po rozpoznaniu skargi Samodzielnego Zespołu Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego W. w W. na decyzję Rzecznika Praw Pacjenta z dnia 10 czerwca 2019 r. znak ... w przedmiocie naruszenia zbiorowych praw pacjentów i stwierdzenia ich zaniechania, uchylił zaskarżoną decyzję oraz zasądził na rzecz skarżącego zwrot kosztów postępowania sądowego.
W uzasadnieniu wyroku Sąd wskazał, że istota sprawy sprowadza się do tego, czy zasadnie RPP w decyzji skierowanej do Samodzielnego Zespołu Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego W. (dalej: SZPZLO): (1) uznał praktyki stosowane przez SZPZLO polegające na wstrzymaniu rejestracji pacjentów w ramach nowych zgłoszeń na rehabilitację domową od 1 października 2017 r., mające na celu ograniczenie prawa pacjentów do świadczeń zdrowotnych za naruszające zbiorowe prawa pacjentów oraz (2) stwierdził ich zaniechanie od dnia 1 stycznia 2018 roku.
Zdaniem organu, od 1 października 2017 r. podmiot leczniczy nie rejestrował nowych zgłoszeń pacjentów na rehabilitację domową. Zapisy na rehabilitację domową pacjentów zostały dopiero wznowione 1 stycznia 2018 r. RPP wskazał, że podmioty, które zawarły umowy na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie fizjoterapii ambulatoryjnej mają obowiązek udzielania również fizjoterapii domowej. Obowiązek udzielania tych świadczeń powoduje natomiast, że muszą one prowadzić rejestrację pacjentów na udzielanie tych świadczeń. Pacjent zgłaszający się do podmiotu udzielającego świadczeń zdrowotnych, który ma zawartą umowę na fizjoterapię ambulatoryjną, ze skierowaniem na rehabilitację domową, powinien być wpisany na listę oczekujących. Niezgodne z postanowieniami umów było odmawianie pacjentom rejestracji (zapisów) na te świadczenia. Wskazał, że już sam fakt, że w podmiocie leczniczym obowiązywała regulacja wewnętrzna sprzeczna z przepisami, stanowi o stosowaniu praktyki naruszającej zbiorowe prawa pacjentów.