Wyrok NSA z dnia 28 października 2020 r., sygn. II OSK 1583/20
Egzekucyjne postępowanie
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Barbara Adamiak (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz Sędzia NSA Małgorzata Masternak-Kubiak po rozpoznaniu w dniu 28 października 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej W. Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 16 stycznia 2020 r. sygn. akt II SAB/Sz 97/19 w sprawie ze skargi K. F. na bezczynność Wojewody Z. w przedmiocie rozpoznania zarzutów oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 16 stycznia 2020 r. sygn. akt II SAB/Sz 97/19 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie, po rozpoznaniu sprawy ze skargi K. F. na bezczynność Wojewody Z. w przedmiocie rozpoznania zarzutów stwierdził, że Wojewoda Z. dopuścił się bezczynności w przedmiocie rozpoznania zarzutów K. F. w postępowaniu egzekucyjnym z dnia 10 maja 2019 r., że bezczynność nie miała miejsca z rażącym naruszeniem prawa, zobowiązał Wojewodę Z. do rozpoznania zarzutów skarżącego K. F. w postępowaniu egzekucyjnym z dnia 10 maja 2019 r., w terminie 30 dni, od dnia doręczenia prawomocnego wyroku wraz z aktami sprawy oraz zasądził od Wojewody Z. na rzecz skarżącego zwrot kosztów postępowania.
W uzasadnieniu zaskarżonego wyroku Sąd pierwszej instancji wskazał, że przedmiotem skargi skarżący uczynił bezczynność organu - Wojewody Z., w przedmiocie rozpoznania zarzutów w postępowaniu egzekucyjnym, wszczętym na podstawie tytułu wykonawczego z dnia 29 kwietnia 2019 r., doręczonego stronie - K. F. w dniu 7 maja 2019 r. Organ, wniesione przez skarżącego zarzuty w postępowaniu egzekucyjnym pozostawił bez rozpoznania, o czym pismem z dnia 8 lipca 2019 r. zawiadomił stronę, wskazując na nieuzupełnienie braków formalnych w sposób wskazany w wezwaniu z dnia 30 maja 2019 r. Organ podał przy tym, że wezwanie obejmowało żądanie "przedstawienia oryginału lub urzędowo poświadczonego pełnomocnictwa udzielonego na piśmie lub - w formie dokumentu elektronicznego, uwierzytelnionego przez kwalifikowany podpis elektroniczny, podpis zaufany albo podpis osobisty, udzielonego przez stronę w toku wszczętej egzekucji administracyjnej, a zatem po dniu 7 maja 2019 r., kiedy zobowiązanemu K. F. został skutecznie doręczony odpis tytułu wykonawczego, co jest równoznaczne z wszczęciem egzekucji, wraz z dowodem uiszczenia opłaty skarbowej od jego udzielenia." Jednocześnie organ wyjaśnił, że oryginał pełnomocnictwa udzielonego w dniu 30 kwietnia 2018 r., który wpłynął do organu w dniu 13 czerwca 2019 r. nie zmienił jego stanowiska w tej sprawie, bowiem pełnomocnictwo zostało udzielone przed wszczęciem postępowania egzekucyjnego, a ponadto nie uiszczono od niego opłaty skarbowej. Stanowisko to organ podtrzymał w odpowiedzi na skargę, domagając się jej oddalenia.