Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 29 maja 2020 r., sygn. I OSK 1966/19

Pomoc społeczna

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Małgorzata Borowiec Sędziowie sędzia NSA Jolanta Rudnicka (spr.) sędzia del. WSA Agnieszka Miernik po rozpoznaniu w dniu 29 maja 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej J. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 16 kwietnia 2019 r. sygn. akt II SA/Bk 27/19 w sprawie ze skargi J. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łomży z dnia [...] grudnia 2018 r., nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania zasiłku celowego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku wyrokiem z dnia 16 kwietnia 2019 r., sygn. akt II SA/Bk 27/19, oddalił skargę J. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łomży z dnia [...] grudnia 2018 r., nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania zasiłku celowego.

Wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:

Wnioskiem z dnia 12 października 2018r. J. G. po raz kolejny wystąpił do Kierownika Ośrodka Pomocy Społecznej w W. o przyznanie zasiłku celowego na naprawę uszkodzeń powstałych po gradobiciu, na pokrycie kosztów dojazdu do Gabinetu Rehabilitacyjnego w W., na zakup węgla, na ocieplenie i remont częściowo spróchniałego i załamanego sufitu, na wymianę dwóch nieszczelnych i spróchniałych okien, na zakup ubrania i butów na zimę, na wymianę starej aluminiowej instalacji elektrycznej, na wykup leków i na dojazdy do lekarzy specjalistów.

W związku ze złożonym wnioskiem, w dniu 26 października 2018 r. pracownik socjalny w asyście policjanta udał się do miejsca zamieszkania skarżącego celem przeprowadzenia wywiadu środowiskowego. Do sporządzenia wywiadu nie doszło, gdyż skarżący nie wyszedł do pracownika organu.

Decyzją z dnia [...] listopada 2018r. (Nr [...]) Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w W. działający z upoważnienia Wójta Gminy W., odmówił przyznania skarżącemu wnioskowanej pomocy. W podstawie materialnoprawnej decyzji organ powołał przepisy ustawy o pomocy społecznej. W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że rodzinny wywiad środowiskowy może się odbywać w asyście policji, a niewyrażenie zgody na przeprowadzenie rodzinnego wywiadu środowiskowego przez osoby lub rodziny ubiegające się o świadczenie z pomocy społecznej lub na jego aktualizację, może stanowić podstawę odmowy przyznania świadczenia. Organ podał, że zasadniczym powodem odmowy przyznania skarżącemu pomocy z wniosku z dnia 12 października 2018 r. była odmowa współdziałania skarżącego z pracownikami socjalnymi oraz uniemożliwienie przeprowadzenia wywiadu środowiskowego w miejscu zamieszkania strony. Organ wskazał na brzmienie art. 11 ust. 2 ustawy o pomocy społecznej oraz na brzmienie art. 106 ust. 4 ustawy o pomocy społecznej. Organ nadmienił, że skarżący otrzymał w maju 2018 r. zasiłek celowy w kwocie 1.977 złotych na pokrycie szkód po gradobiciu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00