Wyrok NSA z dnia 26 maja 2020 r., sygn. I OSK 1739/19
Inne
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Tamara Dziełakowska Sędziowie Sędzia NSA Iwona Bogucka Sędzia del. WSA Jolanta Górska (spr.) po rozpoznaniu w dniu 26 maja 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej B.Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 13 grudnia 2018 r. sygn. akt III SA/Kr 511/18 w sprawie ze skargi B.Z. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] stycznia 2018 r. nr [...] w przedmiocie skierowania na badania lekarskie oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wyrokiem z dnia 13 grudnia 2018 r., sygn. akt III SA/Kr 511/18, oddalił skargę b.z. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w N. z dnia [...] stycznia 2018 r., nr [...], w przedmiocie skierowania na badania lekarskie.
Wyrok ten wydany został w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:
Prezydent Miasta N. decyzją z dnia [...] października 2014 r. orzekł o skierowaniu skarżącego na badania lekarskie z powodu otrzymania w dniu [...] września 2014 r. od Głównego Lekarza Orzecznika ZUS-Oddział w N. zawiadomienia o uzasadnionych zastrzeżeniach, co do stanu zdrowia kierowcy.
Od powyższej decyzji skarżący złożył odwołanie, wnosząc o uchylenie zaskarżonej decyzji w całości. Zaskarżonej decyzji skarżący zarzucił wadliwość, polegającą na tym, że została ona wydana na skutek zawiadomienia ZUS o zastrzeżeniach w stanie jego zdrowia, podczas gdy w dniu [...] października 2014 r. została wydana przez ZUS decyzja o braku przeciwwskazań zdrowotnych w charakterze kierowcy oraz o możliwości podjęcia przez niego pracy. Podniósł, że same wątpliwości lekarza orzecznika ZUS co do stanu jego zdrowia jako kierowcy nie wystarczają do skierowania na kosztowne i czasochłonne badania. Nadto, skarżący wskazał, że z wykształcenia jest kierowcą i praca w tym charakterze jest jedynym źródłem utrzymania jego rodziny. Skarżący posiada aktualne badania z orzeczeniami lekarzy specjalistów, jak też przez 10 lat pracy nie spowodował żadnego wykroczenia drogowego. Skarżący dołączył do odwołania orzeczenie Komisji Lekarskiej ZUS nr [...] z dnia [...] października 2014 r. oraz decyzję ZUS z dnia [...] października 2014 r. o odmowie przyznania renty z tytułu niezdolności do pracy pozostającej w związku z wypadkiem przy pracy.