Wyrok NSA z dnia 23 kwietnia 2020 r., sygn. II OSK 387/20
Cudzoziemcy
Warszawa, dnia 23 kwietnia 2020 r. Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Teresa Zyglewska sędzia NSA Grzegorz Czerwiński (spr.) sędzia del. WSA Marta Laskowska-Pietrzak po rozpoznaniu w dniu 23 kwietnia 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej I. T. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 30 października 2019 r., sygn. akt III SAB/Wr 539/19 w sprawie ze skargi I. T. na przewlekłe prowadzenie postępowania przez Wojewodę D. w przedmiocie udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy 1. uchyla punkt V zaskarżonego wyroku i zasądza na rzec skarżącej I. T. kwotę 597 (pięćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym we Wrocławiu, 2. w pozostałej części skargę kasacyjną oddala, 3. zasądza od Wojewody D. na rzecz I. T. kwotę 340 (trzysta czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 30 października 2020 r., sygn. akt III SAB/Wr 539/19 Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu po rozpoznaniu skargi I. T. na przewlekłe prowadzenie postępowania przez Wojewodę Dolnośląskiego w przedmiocie udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy:
I. stwierdził, że postępowanie prowadzone było w sposób przewlekły, a przewlekłość miała charakter rażącego naruszenia prawa;
II. zobowiązał Wojewodę Dolnośląskiego do załatwienia sprawy w terminie 30 dni od otrzymania odpisu prawomocnego wyroku wraz z aktami sprawy;
III. wymierzył Wojewodzie Dolnośląskiemu grzywnę w wysokości 1.000 (tysiąc) złotych;
IV. oddalił dalej idącą skargę;
V. zasądził od Wojewody Dolnośląskiego na rzecz skarżącego kwotę 307 (trzysta siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Powyższy wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym.
I. T. (dalej jako strona lub skarżąca) wniosła w dniu 16 maja 2019 r. skargę na przewlekłe prowadzenie postępowania przez Wojewodę Dolnośląskiego (dalej jako Wojewoda lub organ), w sprawie jej wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy i pracę, złożonego w dniu 12 czerwca 2017 r. Przedmiotową skargę strona wniosła za pośrednictwem ustanowionego profesjonalnego pełnomocnika. W skardze zarzucono naruszenie art. 8, art. 12, art. 35 § 1 i § 3 oraz art. 36 § 1 K.p.a., przez rażące przekroczenie terminów do załatwienia sprawy w postępowaniu. Strona wniosła o: