Wyrok NSA z dnia 10 marca 2020 r., sygn. I OSK 2648/19
W przypadku złożenia przez żołnierza zawodowego wypowiedzenia, o którym mowa w art. 114 ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, obowiązkiem organu jest wyłącznie wydanie decyzji w przedmiocie zwolnienia z zawodowej służby wojskowej. Jest to związane z tym, że użyte w art. 111 pkt 9 lit. a przywołanej ustawy sformułowanie "żołnierza zwalnia się ze służby" wyklucza jakąkolwiek swobodę organu w zakresie tego rodzaju rozwiązania stosunku służbowego.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Przemysław Szustakiewicz (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Małgorzata Pocztarek Sędzia del. WSA Dariusz Chaciński po rozpoznaniu w dniu 10 marca 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej J.S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 28 maja 2019 r., sygn. akt II SA/Wa 2082/18 w sprawie ze skargi J.S. na decyzję Ministra Obrony Narodowej z dnia [...] września 2018 r., nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 28 maja 2019 r., sygn. akt II SA/Wa 2082/18 oddalił skargę J.S. na decyzję Ministra Obrony Narodowej z dnia [...] września 2018 r., nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby.
W swoich rozważaniach Sąd pierwszej instancji wyjaśnił, że stosownie do art. 111 pkt 9a ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. z 2018 r., poz. 173 ze zm., dalej jako "ustawa") żołnierza zawodowego zwalnia się z zawodowej służby wojskowej wskutek upływu terminu wypowiedzenia stosunku służbowego zawodowej służby wojskowej dokonanego przez żołnierza zawodowego. Zgodnie natomiast z art. 114 ust. ustawy żołnierz zawodowy może w każdym czasie wypowiedzieć stosunek służbowy zawodowej służby wojskowej bez podania przyczyny. Zwolnienie z zawodowej służby wojskowej żołnierza zawodowego wskutek dokonanego wypowiedzenia stosunku służbowego zawodowej służby wojskowej następuje po upływie sześciu miesięcy od dnia złożenia wypowiedzenia przez żołnierza lub doręczenia wypowiedzenia dokonanego przez organ wojskowy, w ostatnim dniu miesiąca. Następnie Sąd wskazał, że szczegółowe warunki i tryb zwalniania żołnierzy zawodowych określone zostały w rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z dnia 12 maja 2014 r. w sprawie zwalniania żołnierzy zawodowych z zawodowej służby wojskowej (Dz. U. z 2014 r., poz. 670 ze zm., dalej jako "rozporządzenie"). Na mocy § 9 ust. 1 rozporządzenia żołnierz składa wypowiedzenie stosunku służbowego zawodowej służby wojskowej do organu zwalniającego. W przypadku dokonania przez żołnierza wypowiedzenia organ zwalniający wydaje decyzję o zwolnieniu żołnierza z zawodowej służby wojskowej, w której określa datę zwolnienia z zawodowej służby wojskowej wynikającą z wypowiedzenia (§ 9 ust. 6 rozporządzenia). Z kolei wycofanie tego wypowiedzenia może nastąpić na pisemny wniosek żołnierza, za zgodą organu zwalniającego (§ 9 ust. 7 rozporządzenia).