Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 15 stycznia 2020 r., sygn. II OSK 3328/17

Prawo własności nie jest prawem nieograniczonym. Przepisem ograniczającym prawo własności jest art. 3 ust. 1 u.p.z.p. dotyczący kształtowania i prowadzenia polityki przestrzennej w gminie, w tym upoważniający gminy do uchwalania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Ingerencja gminy w prawo własności jest jednak ograniczona, ponieważ zgodnie art. 64 ust. 3 Konstytucji RP własność może być ograniczona tylko w takim zakresie, który nie narusza istoty prawa własności. Organy gminy ograniczając prawo własności, muszą każdorazowo pamiętać o poszanowaniu zasady proporcjonalności, tj. zakazem nadmiernej w stosunku do chronionej wartości ingerencji w sferę praw i wolności jednostki.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Arkadiusz Despot- Mładanowicz, Sędzia NSA Anna Łuczaj (spr.), Sędzia WSA (del.) Paweł Groński, Protokolant sekretarz sądowy Bernadetta Pręgowska, po rozpoznaniu w dniu 15 stycznia 2020 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej K. M. C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 16 sierpnia 2017 r. sygn. akt IV SA/Po 48/17 w sprawie ze skargi K. P., M.J. D., A. K. O. i K. M. C. na uchwałę Rady Miasta [...] z dnia [...] lipca 2015 r. nr [...] w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "[...]" w [...] 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od K. M.C. na rzecz Miasta [...] kwotę 360 (trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu, wyrokiem z dnia 16 sierpnia 2017r., sygn. akt IV SA/Po 48/17, oddalił skargę K. P., M. J. D., A. K. O. i K. M. C. na uchwałę Rady Miasta [...] z dnia [...] lipca 2015 r. nr [...] w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "[...]" w [...].

Powyższy wyrok zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:

Uchwałą z [...] lipca 2015 r. nr [...] Rada Miasta [...] uchwaliła miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego "[...]" w [...]. Uchwała została opublikowana (Dz. Urz. Woj. [...] z 2015 r., poz. [...]).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00