Wyrok NSA z dnia 17 listopada 2020 r., sygn. II GSK 737/20
Uprawnienia do wykonywania zawodu
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Gabriela Jyż Sędzia NSA Zbigniew Czarnik Sędzia del. WSA Urszula Wilk (spr.) po rozpoznaniu w dniu 17 listopada 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej R.K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 11 lutego 2020 r. sygn. akt VI SA/Wa 1933/19 w sprawie ze skargi J.T. na decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] sierpnia 2019 r. nr [...] w przedmiocie przeniesienia na stanowisko komornika sądowego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 11 lutego 2020 r. sygn. VI SA/Wa 1933/19 uchylił decyzję Ministra Sprawiedliwości z [...] sierpnia 2019 r. nr [...] w przedmiocie przeniesienia na stanowisko komornika sądowego i zasądził od organu na rzecz skarżącego - J.T. zwrot kosztów postępowania sądowego.
Sąd pierwszej instancji orzekał w następującym stanie faktycznym i prawnym.
Minister Sprawiedliwości decyzją z [...] grudnia 2018 r. przeniósł R.K. - Komornika Sądowego przy Sądzie Rejonowym w G. na stanowisko Komornika Sądowego przy Sądzie Rejonowym we W. po R.R. i odmówił przeniesienia na to stanowisko J.T.- Komornika Sądowego przy Sądzie Rejonowym w B..
W uzasadnieniu decyzji organ podał, że na zwolnione stanowisko komornika sądowego zgłosili się dwaj komornicy: J.T. i R.K.. Pierwszy z nich wniosek swój motywował tym, że od 2009 r. prowadzi kancelarię w B. i wynajmuje tam lokal mieszkalny. [...]. Załączając stosowną dokumentację medyczną powołał się na zły stan zdrowia konkubiny, która cierpi na [...], a także [...]. Nie jest ona w stanie wykonywać pracy zawodowej ani obowiązków domowych. Wnioskodawca podniósł, że 30 kwietnia 2018 r. został wyznaczony przez Prezesa Sądu Apelacyjnego w P. zastępcą R.R. - byłego komornika przy Sądzie Rejonowym we W.. R.K. wniosek swój uzasadniał uciążliwością dojazdów z G., gdzie prowadzi kancelarię komorniczą do L., w którym mieszka. Podał, że odległość ta wynosi około [...] km, zaś do W. z L. miałby tylko [...] km i dzięki temu mógłby sprostać licznym obowiązkom rodzinnym. [...]. Wskazał, że w przeszłości zamieszkiwał we W. i dzięki temu zna teren tego rewiru.