Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 21 kwietnia 2020 r., sygn. II GSK 81/20

Uprawnienia do wykonywania zawodu

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Kabat-Rembelska Sędzia NSA Joanna Sieńczyło-Chlabicz Sędzia del. WSA Henryka Lewandowska-Kuraszkiewicz (spr.) po rozpoznaniu w dniu 21 kwietnia 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej U.T. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 13 września 2019 r., sygn. akt VI SA/Wa 676/19 w sprawie ze skargi U.T. na decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] grudnia 2018 r., nr [...] w przedmiocie wpisu na listę radców prawnych oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 13 września 2019r., sygn. akt VI SA/Wa 676/19 oddalił skargę U.T. (dalej: wnioskodawczyni, kandydatka, skarżąca) na decyzję Ministra Sprawiedliwości z [...] grudnia 2018 r., nr [...] w przedmiocie wpisu na listę radców prawnych Okręgowej Izby Radców Prawnych w [...].

Sąd pierwszej instancji orzekał w następującym stanie sprawy:

Wnioskiem z [...] grudnia 2017 r. kandydatka wystąpiła do Okręgowej Izby Radców Prawnych w [...] (dalej: OIRP, Izba) o wpis na listę radców prawnych prowadzonych przez tę Izbę.

Uchwałą z [...] lipca 2018 r. Rada OIRP odmówiła kandydatce wpisu na listę radców prawnych, gdyż kandydatka nie spełniała kryteriów z art. 25 ust. 1 pkt 5 lit. c) ustawy z 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 2115, dalej: u.r.p.). Organ stwierdził, że czynności legislacyjne w organie władzy publicznej były wykonywane sporadycznie, jednostkowo i tym samym nie mogły stanowić ekwiwalentu w stosunku do aplikacji radcowskiej i egzaminu zawodowego.

Uchwałą z [...] października 2018 r. Prezydium Krajowej Rady Radców Prawnych (dalej: Prezydium KRRP) nie uwzględniło odwołania wnioskodawczyni, także wskazując na brak spełniania przez nią ustawowych przesłanek wpisu.

Rozpoznając odwołanie kandydatki, Minister Sprawiedliwości potwierdził, że spełnia wymogi wpisu na listę radców prawnych wymienione w art. 24 ust. 1 pkt 1-5 u.r.p. (dotyczące wykształcenia oraz korzystania z praw publicznych). Jednakże w odniesieniu do powołanej przez wnioskodawczynię podstawy wpisu z w art. 25 ust. 1 pkt 5 lit. c) u.r.p., podzielił pogląd organów samorządu radcowskiego, Minister uznał, że skarżąca nie spełnia określonych w tym przepisie przesłanek.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00