Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 12 marca 2020 r., sygn. II GSK 3082/17

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Rysz Sędzia NSA Cezary Pryca (spr.) Sędzia del. WSA Ewa Cisowska-Sakrajda Protokolant Paweł Gorajewski po rozpoznaniu w dniu 12 marca 2020 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej B. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 9 maja 2017 r. sygn. akt III SA/Po 712/16 w sprawie ze skargi B. S. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Poznaniu z dnia [...] maja 2016 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za urządzanie gier na automatach poza kasynem gry 1) oddala skargę kasacyjną; 2) zasądza od B. S. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu 2700 zł (dwa tysiące siedemset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

I

Wyrokiem z dnia 9 maja 2017 r. (sygn. akt III SA/Po 712/16), Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu działając na podstawie art. 151 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn. ze zm.; dalej jako: "ppsa"), oddalił skargę B. S. (dalej jako: "Skarżący") na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Poznaniu z dnia [...] maja 2016 r. w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry.

Sąd I instancji wydał zaskarżony wyrok w następującym stanie sprawy.

W dniu 3 września 2014, w toku czynności kontrolnych funkcjonariusze celni Urzędu Celnego w Lesznie ustalili, że w [...] w N. T. przy ul. [...], znajdowały się trzy podłączone do zasilania i gotowe do użytku urządzenia o nazwach HOT FUN (nr: [...], [...], [...]) przypominające swym wyglądem automaty do gier hazardowych. Funkcjonariusze podjęli próbę przeprowadzenia eksperymentu jednak nie przyjmowały one banknotów ani monet. W trakcie kontroli pojawił się dzierżawca lokalu - Skarżący, który oświadczył, że nie prowadzi w nim żadnej działalności gospodarczej, a kontrolowane urządzenia nie są jego własnością, na dowód czego przedłożył umowę najmu powierzchni użytkowej z dnia 9 kwietnia 2014 r. z aneksem, zawartą pomiędzy nim a A. Sp. z o.o. we W. Ponadto, w toku czynności kontrolnych przesłuchano świadka, który znajdował się w lokalu i zeznał m.in., że grał na każdym z przedmiotowych automatów i uzyskiwał na nich wygrane pieniężne oraz opisał zasady na jakich urządzane są na nich gry. Z przeprowadzonych czynności sporządzono protokół kontroli. W toku postępowania postanowieniem z dnia 17 grudnia 2015 r. Naczelnik Urzędu Celnego w Lesznie uznał za dowód i włączył do akt sprawy trzy eskpertyzy biegłego sądowego z dnia 20 maja 2015 r. z badania przedmiotowych automatów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00