Wyrok NSA z dnia 2 lipca 2020 r., sygn. II GSK 355/20
Transport
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Dorota Dąbek Sędzia NSA Mirosław Trzecki (spr.) Sędzia del. WSA Tomasz Smoleń po rozpoznaniu w dniu 2 lipca 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej M.D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 11 grudnia 2019 r. sygn. akt III SA/Lu 354/19 w sprawie ze skargi M.D. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] maja 2019 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za naruszenie przepisów ustawy o transporcie drogowym oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 11 grudnia 2019 r., sygn. akt III SA/Lu 354/19, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie oddalił skargę M.D. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z [...] maja 2019 r. w przedmiocie kary pieniężnej za naruszenie przepisów ustawy o transporcie drogowym.
Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy:
W wyniku kontroli drogowej zespołu pojazdów składającego się z ciągnika samochodowego marki DAF o numerze rejestracyjnym [...] oraz naczepy ciężarowej marki Koegel o numerze rejestracyjnym [...], przeprowadzonej [...] grudnia 2018 r. w B., stwierdzono ingerencję w pracę urządzenia rejestrującego niedozwolonym urządzeniem w postaci magnesu, wskutek czego na karcie kierowcy oraz w urządzeniu rejestrującym zamiast faktycznej aktywności - prowadzenia pojazdu, zarejestrował się odpoczynek. Przejazd był wykonywany w imieniu M.D. (dalej "skarżący").
Decyzją z [...] marca 2019 r. Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego wymierzył skarżącemu karę pieniężną w wysokości 10.000 zł za podłączenie do tachografu niedozwolonego urządzenia lub przedmiotu wykonanego lub przeznaczonego do celów podrabiania lub przerabiania danych rejestrowanych przez tachograf lub korzystanie z tego urządzenia lub przedmiotu.
Decyzją z [...] maja 2019 r. Główny Inspektor Transportu Drogowego utrzymał w mocy powyższą decyzję.