Wyrok NSA z dnia 27 maja 2020 r., sygn. II GSK 190/20
Kara administracyjna; Działalność gospodarcza
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Rysz (spr.) Sędzia NSA Joanna Kabat-Rembelska Sędzia del. WSA Izabella Janson po rozpoznaniu w dniu 27 maja 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Spółki A od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 4 października 2019 r. sygn. akt VI SA/Wa 1119/19 w sprawie ze skargi Spółki A na decyzję Głównego Inspektora Farmaceutycznego z dnia [...] marca 2019 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia naruszenia zakazu prowadzenia reklamy apteki, nakazu zaprzestania prowadzenia reklamy apteki ogólnodostępnej oraz nałożenia kary pieniężnej 1) oddala skargę kasacyjną; 2) zasądza od Spółki A na rzecz Głównego Inspektora Farmaceutycznego 1350 zł (tysiąc trzysta pięćdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 4 października 2019 r. (sygn. akt VI SA/Wa 1119/19) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (dalej zwany "WSA"), działając na podstawie art. 151 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (obecnie tekst jedn. Dz. U. z 2019 r., poz. 2325 ze zm.; dalej zwanej "ppsa"), oddalił skargę Spółki A (dalej zwanej "Skarżącą") na decyzję Głównego Inspektora Farmaceutycznego (dalej zwanego "GIF") z [...] marca 2019 r. (nr [...]) w przedmiocie nakazania zaprzestania prowadzenia niezgodnej z przepisami reklamy apteki oraz nałożenia kary pieniężnej za niezgodną z przepisami reklamę apteki.
WSA orzekał w następującym stanie sprawy.
Decyzją z [...] listopada 2016 r. [...] Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny (dalej zwany "WIF"), działając na podstawie m.in. art. 94a ust. 1 i art. 129b ustawy z 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne (tekst jedn. Dz. U. z 2008 r. Nr 45, poz. 271 ze zm.; dalej zwanej "Pf"): 1) stwierdził, że Skarżąca prowadzi reklamę działalności apteki czym narusza zakaz wynikający z art. 94a ust. 1 Pf, 2) nakazał Skarżącej zaprzestania prowadzenie reklamy apteki ogólnodostępnej o nazwie "[...]" przy ul. [...] w [...] przez publiczne udostępnianie gazetek reklamowych oraz przez prowadzenie programów lojalnościowych, w tym kart pacjenta, 3) nałożył na Skarżącą karę pieniężną w wysokości 15 000 zł, 4) nadał decyzji rygor natychmiastowej wykonalności w zakresie rozstrzygnięcia zawartego w pkt 1. WIF wskazał m.in., że w toku postępowania administracyjnego został przesłuchany w charakterze świadka kierownik skontrolowanej apteki, który przyznał, że w aptece są karty o nazwie "Karta rabatowa Programu [...] Bliżej Ciebie", ale stara się ich nie wydawać, a także oświadczył, że nie pamięta, czy Program [...] Bliżej Ciebie funkcjonował w aptece od momentu jej otwarcia 11 maja 2016 r., gdyż nie jest kierownikiem tej apteki od początku. Kierownik apteki stwierdził też, że w aptece są materiały związane z tym programem, przy czym nie są wyłożone na ekspozycji, lecz pacjentom wydawali je pracownicy apteki.