Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 4 marca 2020 r., sygn. II GSK 2815/17

Gry losowe

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Małgorzata Korycińska, Sędzia NSA Joanna Sieńczyło-Chlabicz, Sędzia WSA (del.) Cezary Kosterna (spr.), Protokolant Jerzy Stelmaszuk, po rozpoznaniu w dniu 4 marca 2020 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. Spółka z o.o. w B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 15 marca 2017 r., sygn. akt III SA/Gl 1496/16 w sprawie ze skargi A. Spółka z o.o. w B. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Katowicach z dnia [...] września 2016 r., nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od A. Spółka z o.o. w B. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach 8100 (osiem tysięcy sto) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wyrokiem z dnia 15 marca 2017 r. sygn. akt III SA/Gl 1496/16 oddalił skargę A sp. z o.o. w B. (dalej: "Skarżąca" lub "Spółka") na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Katowicach z dnia [...] września 2016 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej oddala skargę

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy:

Zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Celnej w Katowicach utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w R. z [...] stycznia 2016 r., nr [...] wymierzającą A Spółce. z o.o. w B. karę pieniężną w kwocie 96.000 zł. za urządzanie gier na automacie poza kasynem gry. W podstawie prawnej rozstrzygnięcia organ powołał art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2015 r., poz. 613 - dalej jako O. p.) oraz m.in. art. 6 ust. 1, art. 8, art. 89 ust. 1 pkt 2, ust. 2 pkt 2, art. 90 ust. 2 oraz art. 91 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (t.j. Dz. U. z 2016 r, poz. 471 - dalej: "u.g.h.").

Rozstrzygnięcie zapadło w stanie faktycznym sprawy ustalonym na podstawie kontroli przeprowadzonej w dniach 28 i 30 kwietnia 2015 r. w Salonie Gier w [...], w którym Spółka A - urządzała w celach komercyjnych gry na ośmiu automatach, których była właścicielem. W trakcie kontroli przeprowadzono eksperyment (gry kontrolne) pozwalający ustalenie przebiegu gry stwierdzając, że urządzenia te umożliwiają prowadzenie gier mających charakter losowy (gracz nie miał żadnego wpływu na wynik gry) oraz pozwalających uzyskiwanie wygranych rzeczowych (w postaci punktów kredytowych pozwalających na prowadzenie dalszych gier bez konieczności wpłaty stawki). Jednocześnie stwierdzono, że urządzanie gier hazardowych ma miejsce w lokalu niebędącym kasynem i bez koncesji na prowadzenie kasyna gry w rozumieniu art. 6 ust. 1 u.g.h. W następstwie ustaleń kontroli Naczelnik Urzędu Celnego w R. z urzędu wszczął postępowanie wobec Spółki i decyzją z [...] stycznia 2016 r. wymierzył karę pieniężną w wysokości 96.000 zł. za urządzanie gier na przedmiotowych automatach poza kasynem gry.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00