Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 27 maja 2020 r., sygn. I GSK 177/20

Administracyjne postępowanie

 

Dnia 27 maja 2020 r. Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Ludmiła Jajkiewicz Sędzia NSA Hanna Kamińska Sędzia del. WSA Piotr Kraczowski (spr.) po rozpoznaniu w dniu 27 maja 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Spółki A od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 25 września 2019 r., sygn. akt I SAB/Bd 8/19 w sprawie ze skargi Spółki A na bezczynność Prezydenta Miasta Włocławka w przedmiocie nierozpoznania wniosku o uzupełnienie decyzji 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od Spółki A na rzecz Prezydenta Miasta Włocławka 360 (trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy (dalej: WSA) wyrokiem z 25 września 2019 r. sygn. akt I SAB/Bd 8/19 oddalił skargę Spółki A (dalej: skarżąca lub spółka) na bezczynność Prezydenta Miasta Włocławek (dalej: Prezydent) w przedmiocie nierozpoznania wniosku o uzupełnienie decyzji.

W uzasadnieniu wyroku WSA wskazał, że Prezydent decyzją z [...] października 2018 r. nr [...] nakazał spółce - jako organowi prowadzącemu Policealną Szkołę X - zwrot do budżetu Miasta Włocławek kwoty wskazanej w pkt 1 i 2 wraz z odsetkami jak od zaległości podatkowych liczonymi od 11 marca 2015 r. zgodnie z zestawieniem wskazanym w zaskarżonej decyzji. Jednakże organ nie zawarł rozstrzygnięcia w przedmiocie wyłączenia okresów, w których odsetki od należności objętej decyzją nie powinny być naliczane, tj. okresów, o których mowa w Ordynacji podatkowej.

Spółka 23 listopada 2018 r. złożyła wniosek o uzupełnienie ww. decyzji w powyższym zakresie. Spółka podała, że pomimo upływu ponad 5 miesięcy wniosek nie został rozpoznany, a organ zobowiązany był do jego rozpatrzenia w trybie art. 111 § 1b ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2016 r. poz. 23 ze zm.; dalej: kpa), tj. poprzez wydanie postanowienia o uzupełnieniu decyzji bądź odmowie uzupełnienia decyzji. Spółka podniosła także, że zgodnie z art. 35 § 1 kpa organy administracji publicznej obowiązane są załatwiać sprawy bez zbędnej zwłoki. Czas oczekiwania przez stronę na załatwienie sprawy powinien być zatem rozsądny i dający się usprawiedliwić zachowaniem organu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00