Wyrok NSA z dnia 4 lutego 2020 r., sygn. II GSK 3224/17
Gry losowe
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Mirosław Trzecki Sędzia NSA Zbigniew Czarnik Sędzia del. WSA Stefan Kowalczyk (spr.) Protokolant Marta Woźniak po rozpoznaniu w dniu 4 lutego 2020 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej P.K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 24 maja 2017 r. sygn. akt II SA/Bd 1276/16 w sprawie ze skargi P.K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Toruniu z dnia [...] sierpnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od P.K. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy 2700 (dwa tysiące siedemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 24 maja 2017 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (dalej: Sąd I instancji), oddalił skargę P.K. (dalej: Skarżąca), na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Kielcach (dalej: DIC), z dnia [...] sierpnia 2016r., wydanej w przedmiocie kary pieniężnej za urządzanie gry na automatach poza kasynem gry.
Ze stanu sprawy przyjętej przez Sąd I instancji wynikało, że:
Organ ustalił, że w lokalu [...] przy ul. [...] w L. znajdowały się m.in. automaty Apex Multi Magic, typ video, oraz Apex Magic Fruits, typ video. Wyniku przeprowadzonych oględzin ustalono, że urządzenia do gry posiadają w swej budowie elementy elektroniczne i elektromechaniczne. Ponadto funkcjonariusze celni w trakcie kontroli przeprowadzili eksperymenty w postaci gier.
Dowody zgromadzone w toku postępowania pozwalały na sformułowanie następujących wniosków:
- badane automaty są urządzeniami posiadającymi w swej budowie elementy elektroniczne i elektromechaniczne,
- gry zainstalowane w automatach mają charakter losowy, dowodem, czego jest niezależne od właściwości psychomotorycznych czy intelektualnych grającego, losowanie przez program automatów danego układu złożonego z symboli,