Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 12 lutego 2020 r., sygn. I GSK 1935/19

Celne postępowanie

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Ludmiła Jajkiewicz Sędzia NSA Barbara Mleczko-Jabłońska Sędzia del. WSA Artur Adamiec (spr.) po rozpoznaniu w dniu 12 lutego 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Spółki A od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 17 kwietnia 2019 r., sygn. akt V SA/Wa 2103/18 w sprawie ze skargi Spółki A na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie z dnia [...] października 2018 r. nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 17 kwietnia 2019 r., sygn. akt V SA/Wa 2103/18 na podstawie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jednolity: Dz. U. z 2018 r., poz. 1302 ze zm.;) dalej: " p.p.s.a." oddalił skargę Spółki A na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie z dnia [...] października 2018 r. nr [...] utrzymującą w mocy decyzję Naczelnika Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie z dnia [...] lipca 2018 r. nr [...] określającą: kwotę należności celnych przywozowych w wysokości 8.888 zł oraz niezaksięgowaną kwotę cła w wysokości 5.196 zł w następstwie zmiany klasyfikacji taryfowej oraz stawki celnej dla importowanego towaru opisanego w zgłoszeniu celnym z dnia 21 grudnia 2015 r. jako gumki spiralne z tworzywa sztucznego.

W motywach rozstrzygnięcia Sąd I instancji wskazał, że skarga jest niezasadna.

W rozpoznawanej sprawie poza sporem pozostawał rodzaj oraz zastosowanie sprowadzonego przez Skarżącą towaru.

Przedmiotem sporu - do którego odnoszą się zarówno zarzuty naruszenia przepisów procesowych jak i materialnych - jest natomiast klasyfikacja taryfowa tego towaru, tj. gumek spiralnych do włosów wykonanych z tworzywa sztucznego TPU.

Zdaniem Skarżącej do taryfikacji importowanego przez nią towaru należało zastosować regułę 3 a ORINS oraz kod Taric 9615 11 00 00 obejmujący grzebienie, wsuwki do włosów i tym podobne; szpilki do włosów, lokówki, szpilki do lokówek i tym podobne, inne niż te objęte pozycją 8516, oraz ich części.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00