Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 21 stycznia 2020 r., sygn. II GSK 884/18

Gry losowe

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Mirosław Trzecki, Sędzia NSA Cezary Pryca, Sędzia NSA (del.) Stanisław Śliwa (spr.), Protokolant Monika Majak, po rozpoznaniu w dniu 21 stycznia 2020 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. Sp. z o.o. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 21 listopada 2017 r., sygn. akt III SA/Kr 1053/17 w sprawie ze skargi A. Sp. z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Krakowie z dnia [...] lipca 2017 r., nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od A. Sp. z o.o. w W. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Krakowie kwotę 5.400 (pięć tysięcy czterysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Krakowie, wyrokiem z dnia 21 listopada 2017 r. sygn. akt III SA/Kr 1053/17, oddalił skargę A. Sp. z o.o.

w W. (dalej także: "Spółka") na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej (DIAS) w Krakowie z dnia [...] lipca 2017 r. nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej za urządzanie gier na automatach poza kasynem gry.

W dniu [...] kwietnia 2015 r. funkcjonariusze Urzędu Celnego w Krakowie przeprowadzili kontrolę w lokalu o nazwie "[...]", mieszczącym się w [...] przy ul. [...], w zakresie przestrzegania przepisów ustawy z dnia 19 listopada 2009 r.

o grach hazardowych (t.j. Dz. U. z 2016 r., poz. 741), zwanej dalej "u.g.h." regulujących urządzanie i prowadzenie gier hazardowych. W toku kontroli stwierdzono w ww. lokalu dziewięć urządzeń, spośród których pięć było włączonych do zasilania i gotowych do gry. Ze znajdujących się na nich naklejek wynikało, że stanowią własność Spółki. Uzyskane opinie biegłego sądowego wskazywały, że: gry prowadzone były na urządzeniach elektronicznych, prowadzenie gier umożliwiało uzyskanie wygranej rzeczowej pozwalającej na rozpoczęcie nowych gier przez wykorzystanie wygranych punktów uzyskanych w poprzednich grach; gry mają charakter losowy, zawierając jednocześnie element losowości, a uzyskiwane wyniki są nieprzewidywalne i niezależne od woli gracza. W celu rozpoczęcia rozgrywania gier na automatach konieczne jest jego zakredytowanie przez gracza poprzez wprowadzenie banknotów do akceptatora banknotów lub monet do akceptatora monet. W oparciu o powyższe Naczelnik Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Krakowie decyzją z dnia [...] kwietnia 2017 r. wymierzył Spółce karę pieniężną w wysokości 60 000 zł za urządzanie gier na pięciu automatach poza kasynem gry.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00