Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 21 stycznia 2020 r., sygn. II GSK 2785/17

Gry losowe

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Kabat-Rembelska Sędzia NSA Gabriela Jyż (spr.) Sędzia del. WSA Stefan Kowalczyk Protokolant Elżbieta Jabłońska-Gorzelak po rozpoznaniu w dniu 21 stycznia 2020 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej M. D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 26 kwietnia 2017 r. sygn. akt II SA/Ke 80/17 w sprawie ze skargi M. D. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Kielcach z dnia [...] stycznia 2017 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od M. D. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Kielcach 2700 (dwa tysiące siedemset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach wyrokiem z dnia 26 kwietnia 2017 r., oddalił skargę M. D. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Kielcach z dnia [...] stycznia 2017 r., w przedmiocie kary pieniężnej za urządzanie gry na automatach poza kasynem.

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy:

w trakcie kontroli przeprowadzonej w dniu 10 listopada 2015 r., w lokalu "L. J.P." przy ul. Z. [...] w K., ujawniono cztery urządzenia służące do urządzania gier hazardowych. Przeprowadzony eksperyment wykazał, że gry na tych urządzeniach miały charakter komercyjny o czym świadczyła obowiązkowa odpłatność za ich rozpoczęcie oraz fakt uzyskiwania wygranych w formie punktów lub wygranych pieniężnych. Wynik gry nie zależał od zręczności gracza, co świadczyło o charakterze losowym gier.

Ustalenia te stały się podstawą decyzji Naczelnika Urzędu Celnego w Kielcach z [...] listopada 2016 r., którą nałożono na skarżącego karę pieniężną w wysokości 48.000 zł za urządzanie gier na automatach poza kasynem gry.

Objętą skargą decyzją Dyrektor Izby Celnej w Kielcach utrzymał w mocy rozstrzygnięcie organu I instancji. Dyrektor stwierdził, że dowód z eksperymentów odtworzenia przebiegu gry jednoznacznie potwierdził, iż gry prowadzone na ujawnionych 4 urządzeniach były grami na automatach w rozumieniu art. 2 ust. 3 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (tekst jedn. Dz. U. z 2016 r. poz. 471, dalej: u.g.h.). Wskazał, że skarżący nie posiadała koncesji ani zezwolenia na urządzanie gier na automatach w salonach gier lub gier na automatach o niskich wygranych. Ponadto skontrolowany lokal nie był kasynem gry. Organ odwoławczy stwierdził, że za urządzającego gry należało uznać skarżącego, gdyż stworzył odpowiednie warunki, aby nielegalna gra na automatach w ogóle mogła być prowadzona. Doprowadził do zainstalowania w skontrolowanym lokalu automatów do gier, co związane było z umową z dnia 31 maja 2015 r. z H. F. Ś. sp. z o.o., której przedmiotem był najem części lokalu. W zamian najemca zobowiązany był do płacenia comiesięcznego czynszu w wysokości 2000 zł. Ponadto na pozostałej (niewynajętej) części powierzchni tego lokalu nie była prowadzona faktycznie żadna działalność gospodarcza, a mimo to strona udostępniała lokal do publicznego dostępu. Strona umożliwiała w ten sposób dostęp graczom do gier na automatach poza kasynem gry, które były zainstalowane w pomieszczeniu ogólnodostępnym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00