Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 22 stycznia 2020 r., sygn. II GSK 3107/17

Termin dwóch miesięcy, o którym mowa w art. 38 p.w.p., na złożenie wniosku o konwersję (przekształcenie, zmianę) zgłoszenia wynalazku w zgłoszenie wzoru użytkowego - ma charakter terminu prawa materialnego. Termin ten jako taki nie podlega przedłużeniu ani przywróceniu, a więc nie mógł mieć do niego zastosowania art. 243 ust. 2 pkt 2 p.w.p. Po bezskutecznym upływie tego terminu zgłaszającej spółce nie może być już przyznane prawo wynikające z art. 38 p.w.p., czyli prawo pierwszeństwa z dnia dokonania zgłoszenia wynalazku.

Teza urzędowa

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Anna Stec Sędzia NSA Joanna Sieńczyło-Chlabicz (spr.) Sędzia WSA del. Cezary Kosterna Protokolant starszy asystent sędziego Beata Kołosowska po rozpoznaniu w dniu 22 stycznia 2020 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej K. Sp. z o.o. Sp.k. w P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 25 kwietnia 2017 r. sygn. akt VI SA/Wa 2485/16 w sprawie ze skargi K. Sp. z o.o. Sp.k. w P. na postanowienie Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] września 2016 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zawieszenia biegu przedawnienia do złożenia wniosku o udzielenie prawa ochronnego na wynalazek oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 25 kwietnia 2017 r., sygn. akt VI SA/Wa 2485/16, oddalił skargę K. Sp. z o.o. Sp.k. z siedzibą w P. na postanowienie Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] września 2016 r., nr [...] w przedmiocie odmowy zawieszenia biegu przedawnienia do złożenia wniosku o udzielenie prawa ochronnego na wzór użytkowy.

Z uzasadnienia wyroku Sądu I instancji wynika, że za podstawę rozstrzygnięcia przyjął on następujące ustalenia:

I

Decyzją z dnia [...] lutego 2015 r. Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej (dalej: Urząd Patentowy RP, UP RP, organ) odmówił K. Sp. z o.o. Sp.k. z siedzibą w P. (dalej: zgłaszająca, spółka) udzielenia patentu na wynalazek pt.: "[...]" nr P-[...]. Decyzja ta została skutecznie doręczona zgłaszającej w dniu 4 marca 2015 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00