Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 28 stycznia 2020 r., sygn. II GSK 2919/17

Gry losowe

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Gabriela Jyż Sędzia NSA Mirosław Trzecki (spr.) Sędzia del. WSA Urszula Wilk Protokolant Magdalena Chewińska po rozpoznaniu w dniu 28 stycznia 2020 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej D.S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 16 maja 2017 r. sygn. akt III SA/Kr 208/17 w sprawie ze skargi D.S. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Krakowie z dnia [...] grudnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężna z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od D.S. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Krakowie 3600 (trzy tysiące sześćset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 16 maja 2017 r., sygn. akt III SA/Kr 208/17, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, oddalił skargę D.S. na decyzje Dyrektora Izby Celnej w Krakowie z [...] grudnia 2016 r. w przedmiocie kary pieniężnej za urządzanie gier na automatach poza kasynem gry.

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy:

Funkcjonariusze Urzędu Celnego w Nowym Sączu przeprowadzili kontrolę w lokalu [...] w [...]. Z protokołu kontroli wynikało, że w lokalu stwierdzono dwa automaty do gier należące do A. Sp. z o.o. w organizacji;

Decyzją z [...]października 2016 r. Naczelnik Urzędu Celnego w Nowym Sączu nałożył na D.S. karę pieniężną w wysokości 24.000 zł.

Organ ustalił, że na powyższych automatach można prowadzić gry z naruszeniem przepisów ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz.U. z 2018 r., poz. 165 ze zm.; dalej "u.g.h."). D.S. nie był uprawniony do reprezentowania spółki, której był jedynym wspólnikiem i członkiem zarządu. Wszystkich czynności (najem lokali pod instalację automatów, wstawienie ich do lokali itp.), w których jako stronę wskazano spółkę, dokonywał skarżący we własnym imieniu, działając jako nieuprawniony reprezentant spółki. W konsekwencji organ uznał skarżącego za urządzającego gry na automatach.

Zobacz także
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00