Wyrok NSA z dnia 14 stycznia 2020 r., sygn. I GSK 2137/19
Środki unijne
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Zbigniew Czarnik Sędzia NSA Mirosław Trzecki (spr.) Sędzia del. WSA Cezary Kosterna Protokolant Ewa Czajkowska po rozpoznaniu w dniu 14 stycznia 2020 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej K.P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 27 sierpnia 2019 r. sygn. akt V SA/Wa 386/19 w sprawie ze skargi K.P. na rozstrzygnięcie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości z dnia [...] czerwca 2018 r. nr [...] w przedmiocie negatywnej oceny projektu 1. uchyla zaskarżony wyrok; 2. stwierdza, że zawarta w informacji Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości ocena projektu została przeprowadzona w sposób naruszający prawo i naruszenie to miało istotny wpływ na wynik oceny i przekazuje sprawę do ponownego rozpatrzenia przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości; 3. zasądza od Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości na rzecz K.P. 1240 (tysiąc dwieście czterdzieści) złotych tytułem kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 27 sierpnia 2019 r., sygn. akt V SA/Wa 386/19, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę K.P. na rozstrzygnięcie zawarte w piśmie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości z [...] czerwca 2018 r. w przedmiocie odmowy udzielenia dofinansowania ze środków unijnych.
Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy:
W kwietniu 2017 r. K.P. (dalej "skarżący") złożył wniosek o dofinansowanie projektu "[...]". Wniosek obejmował budowę hali produkcyjno-magazynowej o łącznej powierzchni 2700 m2. Wniosek ten został oceniony negatywnie, z uwagi na niespełnienie kryteriów innowacyjności produktu, wskaźników projektu i zdolności do sfinansowania projektu, i nie uzyskał dofinansowania.
W dniu [...] października 2017 r. K.P. złożył wniosek o dofinansowanie projektu: "[...]". Zakres przedsięwzięcia wskazany we wniosku obejmował jedno zadanie - zakup linii do wytwarzania akcesoriów meblowych z [...] oraz towarzyszącej infrastruktury produkcyjnej. Wnioskodawca wskazał, że projekt nie obejmuje prac budowlanych, które realizuje z własnych środków. Projekt zlokalizowany miał być w budowanej już hali produkcyjno-magazynowej wraz z zapleczem socjalnym o łącznej powierzchni ok. 2700 m2 o kubaturze ok. 25.000 m3. Skarżący planował wykorzystać na cele projektu maksymalnie 60% powierzchni hali.