Wyrok NSA z dnia 28 sierpnia 2020 r., sygn. I FSK 44/18
Podatek od towarów i usług
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia WSA del. Bożena Dziełak, (sprawozdawca), Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 28 sierpnia 2020 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Szefa Krajowej Administracji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 29 czerwca 2017 r. sygn. akt I SA/Kr 314/17 w sprawie ze skargi I. S.A. w K. na postanowienie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 27 stycznia 2017 r. nr 2461.IBPP2.4512.936.2016.2.PK w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie wniosku o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
1. Zaskarżonym wyrokiem z 29 czerwca 2017 r. sygn. akt I SA/Kr 314/17 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie ("WSA") uchylił skierowane do Skarżącej - I. S.A. w K. ("Spółka"), postanowienie Ministra Rozwoju i Finansów ("Minister") z 27 stycznia 2017 r. oraz poprzedzające je postanowienie tego organu z 30 listopada 2016 r. odmawiające wszczęcia postępowania o wydanie interpretacji indywidualnej w przedmiocie podatku od towarów i usług.
2. Z przedstawionego przez WSA stanu sprawy wynikało, iż w uzasadnieniu postanowienia wskazano, że Spółka złożyła wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie między innymi potwierdzenia zakwalifikowania opisanej w nim usługi do właściwego PKWiU. Opisując w tym wniosku zdarzenie przyszłe Spółka podała, że zamierza założyć Nową Spółkę, która będzie świadczyć usługi udostępniania rozwiązania umożliwiającego osobom fizycznym (pasażerom) rezerwację (zamówienie) taksówki bez konieczności dzwonienia na centralę telefoniczną. Istota tych usług polegać będzie na udostępnieniu kierowcom aplikacji mobilnej, dzięki której klienci kierowców (osoby fizyczne), będą mogli zamówić taksówkę osobową. Aplikacja nie będzie udostępniana klientom biznesowym.