Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 25 sierpnia 2020 r., sygn. I FSK 2020/17

Interpretacje podatkowe

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Bartosz Wojciechowski, Sędzia NSA Janusz Zubrzycki (sprawozdawca), Sędzia del. WSA Agnieszka Jakimowicz, Protokolant Karolina Latarska, po rozpoznaniu w dniu 25 sierpnia 2020 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 14 września 2017 r. sygn. akt I SA/Ol 515/17 w sprawie ze skargi Spółdzielni P. z siedzibą w I. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 29 marca 2017 r. nr 0461-ITPP1.4512.116.2017.1.RH w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Olsztynie, 2) zasądza od Spółdzielni P. z siedzibą w I. na rzecz Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej kwotę 580 (słownie: pięćset osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji.

1.1. Wyrokiem z 14 września 2017 r. w sprawie I SA/Ol 515/17, ze skargi Spółdzielni "P." w I., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie uchylił interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 29 marca 2017 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.

1.2. Sąd pierwszej instancji przedstawiając stan sprawy w uzasadnieniu opisanego wyżej wyroku wskazał, że we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej Spółdzielnia podała, że jest czynnym podatnikiem VAT i prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną tym podatkiem (np. w zakresie wynajmu lokali użytkowych) oraz działalność zwolnioną z tego podatku (czynności, o których mowa w art. 43 ust. 10 i 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług [Dz.U. z 2011 r. Nr 177 poz. 1054 ze zm.], dalej: u.p.t.u.). We wniosku wskazano, że w wyniku upływu terminu trwałości projektu Instytucja Zarządzająca Regionalnym Programem [...] zobowiązała Spółdzielnię do ponownego uzyskania interpretacji indywidualnej dotyczącej prawa do odliczenia VAT z tytułu projektu nr [...] dotyczącego poprawy warunków technicznych i estetyki wyglądu budynków należących do Spółdzielni. Zakres projektu obejmował m.in.: wykonanie elewacji budynków, docieplenie ścian budynków, stropodachów i remontów pokrycia dachów. Wszystkie poniesione wydatki na poszczególne budynki, które były przedmiotem projektu, nie służą sprzedaży opodatkowanej i mają związek ze sprzedażą zwolnioną za wyjątkiem 4 budynków, które służą sprzedaży opodatkowanej. W związku z powyższym zadano pytanie, czy Spółdzielnia ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakupy i usługi związane z realizacją projektu dotyczącego zasobów mieszkaniowych. Spółdzielnia stanęła na stanowisku, że nie przysługuje jej prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w budynkach mieszkalnych, gdyż pobierane opłaty zgodnie z art. 4 ust. 1, ust. 2, ust. 4 i ust. 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (t.j. Dz. U. z 2018r. poz. 845 ze zm.) są zwolnione od podatku. Natomiast w przypadku wydatków na budynki mieszkalne, w których znajdują się lokale użytkowe, Spółdzielnia ma prawo do odliczenia podatku naliczonego proporcjonalnie do udziału powierzchni lokali mieszkalnych i użytkowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00