Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 10 września 2020 r., sygn. I FSK 1925/15
Interpretacje podatkowe
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Kołaczek (sprawozdawca), Sędzia NSA Danuta Oleś, Sędzia WSA del. Bożena Dziełak, Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 10 września 2020 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 13 maja 2015 r. sygn. akt I SA/Lu 291/15 w sprawie ze skargi Gminy T. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 2 października 2014 r. nr IPTPP2/443-501/14-4/JS w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie wyrokiem z 13 maja 2015 r., sygn. akt I SA/Lu 291/15 po rozpoznaniu skargi Gminy T. (dalej: "Gmina" lub "Skarżąca") uchylił zaskarżoną interpretację indywidualną Ministra Finansów z 2 października 2014 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.
Z uzasadnienia powyższego wyroku wynikało, że Gmina 30 czerwca 2014 r. zwróciła się do Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi, działającego w imieniu Ministra Finansów, o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług. We wniosku Gmina wskazała, że jest zarejestrowanym podatnikiem VAT. Jako jednostka samorządu terytorialnego, jest ona odpowiedzialna za realizację projektów inwestycyjnych, których przedmiotem jest budowa infrastruktury wodociągowej i kanalizacyjnej położonej na obszarze Gminy. W jej skład wchodzą w szczególności sieć kanalizacyjna z przyłączami w miejscowości [...] (oddana do użytkowania w 2008 r.), sieć kanalizacji sanitarnej w miejscowościach [...] i [...] (I etap ukończony w 2009 r., etap drugi w 2012 r.).
Wskazane inwestycje i powstałe w ich wyniku środki trwałe (dalej: "Infrastruktura") były finansowane ze środków własnych Gminy oraz ze środków zewnętrznych (m.in. z pomocy finansowej otrzymanej w ramach umów podpisanych z Samorządem Województwa). Poszczególne środki trwałe powstałe w wyniku tych inwestycji mają wartość początkową przekraczającą 15.000 zł. Gmina klasyfikuje poszczególne elementy składające się na Infrastrukturę, jako środki trwałe podlegające amortyzacji dla potrzeb rachunkowości przez nią prowadzonej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right