Wyrok NSA z dnia 27 listopada 2020 r., sygn. I FSK 2044/17
Podatek od towarów i usług; Interpretacje podatkowe
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Sędzia NSA Danuta Oleś, Sędzia del. WSA Maja Chodacka (sprawozdawca), , po rozpoznaniu w dniu 27 listopada 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej L. [...]sp.k. (dawniej: J. [...] sp.k.) z siedzibą w S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 11 lipca 2017 r. sygn. akt III SA/Gl 457/17 w sprawie ze skargi J. [...] sp. k. z siedzibą w S. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 19 stycznia 2017 r. nr 2461-IBPP4.4512.107.2016.2.LG w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od L. [...] sp.k. (dawniej: J. [...] sp.k.) z siedzibą w S. na rzecz Szefa Krajowej Administracji Skarbowej kwotę 240 (słownie: dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu I instancji.
1.1. Wyrokiem z dnia 11 lipca 2017r., sygn. akt III SA/Gl 457/17 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach, po rozpoznaniu na rozprawie sprawy ze skargi J. [...] sp. komandytowa w S. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 19 stycznia 2017 r. nr 2461-IBPP4.4512.107.2016.2.LG w przedmiocie podatku od towarów i usług oddalił skargę. Wymieniony wyrok oraz pozostałe orzeczenia sądów administracyjnych przywołane w niniejszym uzasadnieniu publikowane są na stronach internetowych Naczelnego Sądu Administracyjnego: orzeczenia.nsa.gov.pl.
1.2. W uzasadnieniu orzeczenia Sądu pierwszej instancji stwierdzono, iż istota w sprawie koncentrowała się wokół rozstrzygnięcia, czy stronie skarżącej przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT na podstawie dokumentu SAD na tle następującego stanu faktycznego.
W 2014 roku strona skarżąca zawarła kontrakt z firmą z siedzibą w Czechach na instalację (dostawa z montażem) kompletnej linii produkującej margarynę, gdzie zgodnie z umową strona skarżąca wpłaca dostawcy zaliczki rozliczane na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2017r. poz. 1221 ze zm., dalej: "ustawa o podatku od towarów i usług"). Rozliczenie kontraktu dokumentem handlowym nastąpi po instalacji kompletnej linii, jej rozruchu i podpisaniu protokołu odbioru gdzie po odbiorze linia produkcyjna stanowić będzie u strony skarżącej środek trwały i zostanie zainstalowana u głównego dostawcy, jemu wydzierżawiona i będzie z tego tytułu płacony czynsz dzierżawny. W kontrakcie umówiono się na warunki dostawy Incoterms DAP Nabywca. Część kontraktu stanowią podzespoły i części linii produkcyjnej importowane ze Stanów Zjednoczonych, które dostawca zamówił a strona skarżąca nie będąc kupującym te zespoły, była zobowiązana zgodnie z zapisami kontraktu wg DAP poddać import procedurze celnej. Dostawca linii produkcyjnej (firma czeska) wystawił fakturę pro- forma na urządzenia importowane i na podstawie tego dokumentu w kwietniu br. Agencja Celna w S. dokonała odprawy celnej a strona skarżąca zapłaciła naliczone cło i podatek VAT.