Wyrok NSA z dnia 27 października 2020 r., sygn. I FSK 311/18
Podatek od towarów i usług
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Janusz Zubrzycki (sprawozdawca), Sędzia NSA Artur Mudrecki, Sędzia WSA del. Maja Chodacka, po rozpoznaniu w dniu 27 października 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Gminy T. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 27 września 2017 r. sygn. akt I SA/Lu 735/17 w sprawie ze skargi Gminy T. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 22 maja 2017 r. nr 0113-KDIPT1-1.4012.116.2017.1.ŻR w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Gminy T. na rzecz Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej kwotę 360 (słownie: trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu pierwszej instancji.
1.1. Wyrokiem z 27 września 2017 r. w sprawie I SA/Lu 735/17 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie oddalił skargę Gminy T. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 22 maja 2017 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług (opisany wyrok i powołane w niniejszym uzasadnieniu orzeczenia sądów administracyjnych dostępne w internetowej bazie CBOSA).
1.2. Sąd pierwszej instancji podzielił w opisanym wyżej wyroku stanowisko organu podatkowego co do tego, że Gminie nie będzie przysługiwało pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków dokonywanych na nabycie towarów i usług związanych z realizowaną przez Gminę dostawą wody i oczyszczaniem ścieków, służących do działalności gospodarczej, jak i do celów innych niż działalność gospodarcza (zdarzenia pozostające poza zakresem VAT), lecz jedynie w zakresie, w jakim towary i usługi będą służyły do wykonywania przez Gminę czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Sąd nie podzielił też argumentacji Gminy w zakresie możliwości dokonania bezpośredniej alokacji poniesionych wydatków na gospodarkę wodno-kanalizacyjną do czynności opodatkowanych VAT i w konsekwencji prawa do odliczenia podatku naliczonego w tej części na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2017 r. poz. 1221 ze zm.), dalej: u.p.t.u., bez konieczności stosowania prewspółczynnika. WSA uznał także, że proponowane przez Gminę metody określenia proporcji w zakresie gospodarki wodno-kanalizacyjnej w oparciu o: