Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 22 października 2020 r., sygn. II FSK 2558/18
Interpretacje podatkowe; Podatek dochodowy od osób prawnych
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Sławomir Presnarowicz, Sędzia NSA Grażyna Nasierowska (sprawozdawca), Sędzia del. WSA Wojciech Stachurski, po rozpoznaniu w dniu 22 października 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Szefa Krajowej Administracji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 12 kwietnia 2018 r., sygn. akt III SA/Wa 1680/17 w sprawie ze skargi I. [...] Sp. z o.o. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie działającego z upoważnienia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 6 lutego 2017 r., 1462-IPPB5.4510.1049.2016.1.JC w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) oddala skargę, 3) zasądza od W. O. - Syndyka masy upadłości I. [...] Sp. z o.o. z siedzibą w W. w upadłości na rzecz Szefa Krajowej Administracji Skarbowej kwotę 340 (trzysta czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
1. Zaskarżonym wyrokiem z 12 kwietnia 2018 r., sygn. akt III SA/Wa 1680/17, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie po rozpoznaniu skargi I. [...] Sp. z o.o. z siedzibą w W. (dalej : Spółka, skarżąca), działając na podstawie art. 146 §1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U z 2017 r. poz. 1369 z późn.zm.; dalej : p.p.s.a.), uchylił interpretację indywidualną Ministra Rozwoju i Finansów (dalej : organ interpretacyjny) z 6 lutego 2017 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych.
2. Przedstawiając stan faktyczny sprawy Sąd pierwszej instancji podał, że Spółka w 2006 r. zaciągnęła wraz z innymi spółkami z grupy I. kredyt konsorcjalny na podstawie umowy, gdzie kredytodawcami były banki polskie (w tym jeden z nich wyznaczony jako agent kredytu), zaś kredytobiorcami 3 spółki z grupy I. z siedzibami również w Polsce. W roku 2014 nastąpiła zmiana jednego z kredytodawców (na mocy umowy cesji), stała się nim spółka z siedzibą w Luksemburgu, która nie jest bankiem ("Nierezydent"). Spółka ta, o ile orientuje się Wnioskodawczyni, nie posiada zakładu w Polsce. Spółki te dokonują spłaty odsetek (w tym odsetek za opóźnienie) od ww. kredytu, w tym czyni to Kredytobiorca. Odsetki spłacane są bezpośrednio przez jedną ze spółek z grupy do jednego z kredytodawców (polski bank), który następnie (jako agent kredytu) dokonuje redystrybucji otrzymanych kwot i wypłaca je m.in. wspomnianemu podmiotowi zagranicznemu. Spółka płacąca odsetki za każdym razem otrzymuje od Agenta szczegółowe zestawienie, jakie zobowiązania, i których kredytodawców, zostają spłacone.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right