Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 13 października 2020 r., sygn. I FSK 228/20
Interpretacje podatkowe
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz, Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Sędzia WSA del. Bożena Dziełak (sprawozdawca), Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 13 października 2020 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Szefa Krajowej Administracji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 25 września 2019 r. sygn. akt I SA/Gl 541/19 w sprawie ze skargi Gminy Miasta C. na interpretację indywidualną Szefa Krajowej Administracji Skarbowej z dnia 29 września 2015 r. nr IBPP1/4512-531/15/AW w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i sprawę przekazuje Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Gliwicach do ponownego rozpoznania, 2) odstępuje od zasądzenia kosztów postępowania kasacyjnego na rzecz Szefa Krajowej Administracji Skarbowej.
Uzasadnienie
1. Zaskarżonym wyrokiem z 25 września 2019 r. sygn. akt I SA/Gl 541/19 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach ("WSA") uchylił skierowaną do Gminy Miasto C. ("Gmina") interpretację indywidualną Ministra Finansów z 29 września 2015 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.
2. Wniosek Gminy o interpretację indywidualną dotyczył opodatkowania podatkiem towarów i usług jednorazowego wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z nieruchomości w sytuacji, gdy: (1) w przeszłości umowa dzierżawy nie była zawarta, korzystający z nieruchomości otrzymał propozycję podpisania umowy dzierżawy, lecz przy braku reakcji ze strony korzystającego lub odmowy zawarcia umowy zostają podjęte działania w celu wyeliminowania stanu naruszenia własności poprzez usunięcie z nieruchomości oraz dochodzenie należności za bezumowne korzystanie z nieruchomości; (2) w przeszłości umowa dzierżawy nie była zawarta, korzystający z nieruchomości otrzymał propozycję podpisania umowy dzierżawy lub ewentualnego nabycia od Gminy tej nieruchomości, Gmina przewiduje zawarcie urnowy dzierżawy, ewentualnie zbycie tej nieruchomości na rzecz korzystającego celem dalszego użytkowania przez niego nieruchomości; (3) po zakończeniu umowy dzierżawy zawartej na czas określony, nieruchomości użytkowane są bez tytułu prawnego, korzystający otrzymał propozycję podpisania urnowy dzierżawy lub ewentualnego nabycia od Gminy tej nieruchomości, Gmina przewiduje zawarcie umowy z korzystającym celem dalszego użytkowania przez niego nieruchomości; (4) po zakończeniu urnowy dzierżawy zawartej na czas określony, nieruchomości są użytkowane bez tytułu prawnego, Gmina proponuje uregulowanie stanu prawnego zajmowanej nieruchomości poprzez podpisanie urnowy dzierżawy lub wykup nieruchomości, a w przypadku braku odpowiedzi lub odpowiedzi odmownej, podejmuje kroki zmierzające do usunięcia korzystającego z terenu stanowiącego własność Gminy; (5) Zakład Energetyczny korzysta z będącej jego własnością stacji transformatorowej w lokalu stanowiącym własność Gminy, po zapłaceniu przez Zakład Energetyczny należności za bezumowne użytkowanie nieruchomości może nastąpić zgoda na korzystanie z nieruchomości na podstawie stosownej umowy; (6) osoby trzecie zajmują grunt Gminy samowolnie i bezprawnie celem wykonania infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej, przyłączy, itp. Gmina nalicza wynagrodzenie za ustalony okres bezumownego korzystania z jej gruntu aż do czasu zawarcia stosownej umowy lub usunięcia się z terenu Gminy.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right