Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 31 stycznia 2020 r., sygn. II FSK 463/18

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jan Grzęda (sprawozdawca), Sędzia NSA Małgorzata Wolf-Kalamala, Sędzia WSA (del.) Marek Olejnik, Protokolant Paweł Koluch, po rozpoznaniu w dniu 31 stycznia 2020 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej "S." sp. z o.o. z siedzibą w L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 9 listopada 2017 r. sygn. akt VIII SA/Wa 562/17 w sprawie ze skargi "S." sp. z o.o. z siedzibą w L. na interpretację indywidualną Wójta Gminy J. z dnia 28 kwietnia 2017 r. w przedmiocie podatku od nieruchomości oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 9 listopada 2017 r., sygn. III SA/Wa 562/17, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę "S." spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w L. na interpretację indywidualną Wójta Gminy J. z dnia 28 kwietnia 2017 r. w przedmiocie podatku od nieruchomości.

Od ww. wyroku skarżąca wywiodła skargę kasacyjną, wnosząc o jego uchylenie w całości i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania Sądowi pierwszej instancji oraz zasądzenie od organu interpretacyjnego na rzecz skarżącej zwrotu kosztów postępowania, w tym kosztów zastępstwa procesowego według norm przepisanych, zarzucając:

1. naruszenie przepisów prawa materialnego, tj.:

- art. 1a ust. 1 pkt 2) i art. 2 ust. 1 pkt 3) ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2016 r. poz. 716 ze zm., dalej "u.p.o.l.") oraz art. 3 pkt 1 i 3 Kategorii XXIX Załącznika do ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (dalej jako: "u.p.b." bądź "Prawo budowlane"), a także art. 2 i 17 ustawy z dnia 20 maja 2016 r. o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych (dalej jako: "Nowelizacja", "Ustawa o Inwestycjach" bądź "u.i.e.w.") poprzez błędną ich wykładnię, a w rezultacie poprzez wydanie wyroku oddalającego skargę na interpretację wójta uznającą stanowisko spółki za nieprawidłowe, pomimo iż wykładnia systemowa i funkcjonalna znowelizowanych przepisów potwierdza, że zamysłem ustawodawcy nie było opodatkowanie farm (elektrowni) wiatrowych jako całości, a wyłącznie ich elementów budowlanych, tj. fundamentów i wieży;

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00