Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok NSA z dnia 19 lutego 2020 r., sygn. I FSK 1599/17

Interpretacje podatkowe

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Rudowski, Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Bożena Dziełak, Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 19 lutego 2020 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Szefa Krajowej Administracji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 28 czerwca 2017 r. sygn. akt I SA/Kr 252/17 w sprawie ze skargi I. w K. na interpretację indywidualną Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 31 października 2016 r. nr IBPP2/4512-324/16-4/IK w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Szefa Krajowej Administracji Skarbowej na rzecz I. w K. kwotę 180 (słownie: sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Zaskarżonym wyrokiem z 28 czerwca 2017 r., sygn. akt I SA/Kr 252/17 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, po rozpoznaniu skargi I. w K.(dalej: "I."), uchylił w części indywidualną interpretację Ministra Rozwoju i Finansów z 31 października 2016 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług, w jakiej uznaje ona stanowisko I. w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku ze zrealizowanym projektem badawczym za nieprawidłowe, w pozostałym zakresie skargę oddalił i zasądził na rzecz strony skarżącej zwrot części kosztów postępowania sądowego.

2. Przedstawiając stan sprawy Sąd podał, że I. we wniosku o interpretację wskazał, że jest państwową instytucją naukową. Przedmiotem działania I. jest w szczególności prowadzenie badań naukowych i prac badawczo-rozwojowych w zakresie szeroko pojętych nauk medycznych, upowszechnianie - wyników tych badań, prowadzenie bezpłatnych studiów doktoranckich. I. prowadzi działalność gospodarczą, z tytułu której, jest czynnym podatnikiem VAT. Działalność ta polega, m.in. na sprzedaży praw autorskich do wyników własnych prac badawczo-rozwojowych. I. w znacznej mierze jest finansowany z budżetu państwa, jak również z funduszy pochodzących z Unii Europejskiej. W latach 2010-2014 I. realizował projekt badawczy. Z uwagi na kryzys przemysłu farmaceutycznego jak również brak zewnętrznego partnera biznesowego zdecydowanego na zakup praw do wyników projektu I. uznał, że projekt będzie realizowany na zasadach analogicznych do działalności statutowej i z ostrożności nie dokonywał na bieżąco odliczenia podatku naliczonego związanego z realizacją projektu. 25 lipca 2013 r. I. wraz z Uniwersytetem [...], C. oraz Uniwersytetem [...] złożył wspólne zgłoszenie patentowe. W konsekwencji, wyrażając chęć działania celem wykorzystania wskazanego powyżej zgłoszenia patentowego, podmioty te podpisały 11 grudnia 2014 r. wspólną umowę patentową dotyczącą wynalazku "[...]" (dalej: "wspólna umowa patentowa"). Na podstawie ww. umowy, strony ustaliły, że są współwłaścicielami patentu, jak również wynikających z niego praw i obowiązków. Wszelkie koszty, jak i dochody z patentu będą dzielone, pomiędzy strony, zgodnie z procentowym udziałem we współwłasności patentu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00