Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 30 stycznia 2020 r., sygn. II FSK 1731/18

Podatek od nieruchomości

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Tomasz Zborzyński, Sędzia NSA Grażyna Nasierowska, Sędzia del. WSA Krzysztof Przasnyski (sprawozdawca), Protokolant Anna Błażejczyk, po rozpoznaniu w dniu 30 stycznia 2020 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Towarzystwa A. sp. j. z siedzibą w D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 25 stycznia 2018 r. sygn. akt I SA/Łd 1029/17 w sprawie ze skargi Towarzystwa A. sp. j. z siedzibą w D. na interpretację indywidualną Burmistrza Miasta i Gminy D. z dnia 30 sierpnia 2017 r. nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 25 stycznia 2017 r. sygn. akt I SA/Łd 1029/17 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę Towarzystwa A. Spółka jawna z siedzibą w D. (dalej: wnioskodawczyni, spółka, skarżąca) na interpretację indywidualną Burmistrza Miasta i Gminy D. z dnia 30 sierpnia 2017 r. w przedmiocie podatku od nieruchomości.

Ze stanu sprawy przyjętego przez Sąd I instancji wynika, że w złożonym wniosku o udzielenie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie spółka podała, że prowadzi działalność gospodarczą w sektorze energii odnawialnej, polegającą na realizacji projektów parków wiatrowych na terenie Polski, od fazy deweloperskiej poprzez ich budowę, uruchomienie i eksploatację.

Wnioskodawczyni jest właścicielem farmy wiatrowej, składającej się z 2 elektrowni wiatrowych oraz infrastruktury towarzszącej. Farma wiatrowa posadowiona jest na gruncie dzierżawionym przez spółkę. Każda z elektrowni składa się z żelbetowego fundamentu, wieży (masztu) oraz gondoli. Do gondoli każdej z turbin przymocowany jest wirnik z łopatami (rotor) oraz urządzenia pomiarowe. Gondola stanowi ruchomą część turbiny, w którym znajdują się elementy techniczno - elektroniczne. Znajdują się w niej elementy takie jak wirnik, łożysko, wał wirnika, przekładnia, łożysko przekładni, hamulec, sprzęgło generator wraz z chłodnicą, skrzynia biegów, komputer sterujący, rozdzielnia elektryczna, instalacja alarmowa, instalacja zdalnego sterowania. Gondola przymocowana jest do wieży za pomocą serwomechanizmu kierunkowania elektrowni, który połączony z podpiaściem steruje ruchem obrotowym gondoli. Poszczególne elementy elektrowni wiatrowej (tj. gondola oraz maszt i fundament) ujęto także odrębnie w ewidencji środków trwałych spółki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00