Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 22 października 2019 r., sygn. II OSK 1641/19

Przez osobę działającą na rzecz przyszłego pracodawcy należy rozumieć zarówno osobę lub osoby uprawnione do reprezentowania osoby prawnej, jak też osobę, której osoby reprezentujące osobę prawną udzielą pełnomocnictwa (art. 106 ust. 1b ustawy o cudzoziemcach).

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Zdzisław Kostka Sędziowie sędzia NSA Jerzy Stelmasiak sędzia del. WSA Anna Szymańska (spr.) Protokolant starszy sekretarz sądowy Andżelika Nycz po rozpoznaniu w dniu 22 października 2019 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 16 stycznia 2019 r. sygn. akt IV SAB/Po 140/18 w sprawie ze skargi [...] na bezczynność Wojewody Wielkopolskiego w przedmiocie zezwolenia na pobyt czasowy i pracę oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyrokiem z 16 stycznia 2019 r. (sygn. akt IV SAB/Po 140/18) po rozpoznaniu skargi [...] (dalej także jako: "skarżący", "skarżący kasacyjnie", "cudzoziemiec") na bezczynność Wojewody Wielkopolskiego (dalej także jako: "Wojewoda", "organ") w przedmiocie zezwolenia na pobyt czasowy i pracę, oddalił skargę w całości.

Wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:

W dniu [...] września 2016 r. cudzoziemiec reprezentowany przez pełnomocnika wystąpił do Wojewody z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy i pracę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Sąd I instancji ustalił, że wniosek został złożony za pośrednictwem Polskiej Placówki Pocztowej, nie zaś osobiście. Skarżący nie przedstawił ważnego dokumentu podróży oraz nie złożył załącznika nr 1 do wniosku, podpisanego przez osobę uprawnioną do reprezentowania pracodawcy, a także informacji właściwego starosty o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych na lokalnym rynku pracy. Pismem z [...] października 2016 r. pełnomocnik skarżącego został wezwany do uzupełnienia braków formalnych wniosku w terminie 7 dni od daty odbioru wezwania (skuteczne doręczenie nastąpiło [...] października 2016 r., termin do usunięcia braków wniosku upłynął [...] listopada 2016 r.). W dniu [...] listopada 2016 r. skarżący stawił się osobiście w siedzibie organu oraz przedłożył oryginał dokumentu podróży do wglądu. Jednocześnie pismem z tego samego dnia pełnomocnik skarżącego poinformował organ, iż w stosunku do skarżącego zachodzi przesłanka zwolnienia z obowiązku przedłożenia informacji starosty o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych na lokalnym rynku pracy określona w art. 88c ust. 3 pkt 2 ustawy z 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy - Dz. U. z 2016 r., poz. 645 ze zm. (przedłużenie zezwolenia na pracę dla tego samego pracodawcy na tym samym stanowisku) oraz art. 88c ust. 8 pkt 2 tej ustawy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00