Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 22 października 2019 r., sygn. I OSK 1752/19

Służba celna

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jan Paweł Tarno Sędziowie: Sędzia NSA Małgorzata Borowiec Sędzia del. WSA Arkadiusz Blewązka (spr.) po rozpoznaniu w dniu 22 października 2019 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 20 lutego 2019 r. sygn. akt IV SAB/Po 183/18 w sprawie ze skargi J. T. na bezczynność Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w P. w przedmiocie wydania decyzji o zwolnieniu ze służby 1. uchyla zaskarżony wyrok i oddala skargę; 2. odstępuje od obciążenia J. T. kosztami postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyrokiem z dnia 20 lutego 2019r. sygn. akt IV SAB/Po 183/18, po rozpoznaniu sprawy ze skargi J. T. na bezczynność Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w P. w przedmiocie wydania decyzji o zwolnieniu ze służby: pkt 1 - zobowiązał Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w P. do wydania decyzji dotyczącej stosunku służbowego J. T. w terminie 30 dni od daty doręczenia odpisu prawomocnego wyroku wraz z aktami sprawy; pkt 2 - stwierdził, że bezczynność Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w P. nie miała miejsca z rażącym naruszeniem prawa.

Wyrok ów został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:

W sporządzonej dnia 24 października 2018r. skardze J. T. zarzuciła Dyrektorowi Izby Administracji Skarbowej w P. bezczynność polegającą na uchyleniu się od realizacji ustawowego obowiązku wydania decyzji w przedmiocie rozwiązania stosunku służbowego, tj. zwolnienia ze służby celnej. Podkreśliła, że pomimo upływu ustawowego terminu organ nie przedstawił jej propozycji służby w Służbie Celno-Skarbowej, lecz jedynie propozycję zatrudnienia w ramach korpusu służby cywilnej w Izbie Administracji Skarbowej w P. Skarżąca złożoną propozycję zatrudnienia przyjęła, jednak pismem sporządzonym dnia 31 sierpnia 2018r. zwróciła się do organu o wydanie decyzji w przedmiocie zwolnienia ze służby. Pismem z dnia 6 września 2018r. organ odpowiedział skarżącej, że przepisy ustawy z dnia 16 listopada 2016r. Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz.U. z 2016r. poz. 1948 ze zm.), dalej w uzasadnieniu przywoływanej jako "p.w.K.A.S.", nie przewidują wydania decyzji administracyjnej w przypadku gdy nastąpiło - jak w przypadku J. T. - przekształcenie stosunku służbowego w stosunek pracy na podstawie art. 171 ust. 1 pkt 2 p.w.K.A.S. W tej sytuacji, po uprzednim wniesieniu ponaglenia, skarżąca wniosła o zobowiązanie organu przez Sąd do wydania decyzji administracyjnej, która winna być podjęta w przypadku najdalej idącej modyfikacji stosunku służbowego, jakim jest jego zakończenie, co miało miejsce w przypadku skarżącej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00