Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 20 listopada 2019 r., sygn. I OSK 3291/18

Inne

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Olga Żurawska-Matusiak Sędziowie: Sędzia NSA Rafał Stasikowski Sędzia del. WSA Teresa Kurcyusz-Furmanik (spr.) po rozpoznaniu w dniu 20 listopada 2019 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 20 marca 2018 r. sygn. akt II SA/Wa 1307/17 w sprawie ze skargi A. K. na rozkaz personalny Komendanta Głównego Policji z dnia [...] czerwca 2017 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby w Policji oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjny w Warszawie z dnia 20 marca 2018 r. sygn. akt II SA/Wa 1307/17, po rozpoznaniu na rozprawie sprawy ze skargi A. K. na rozkaz personalny Komendanta Głównego Policji z dnia [...] czerwca 2017 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby w Policji, oddalono skargę. Wyrok ten wydano w poniżej przedstawionym stanie faktycznym i prawnym.

Zaskarżonym rozkazem personalnym, w powołaniu na art. 138 § 1 pkt 1 K.p.a., utrzymano w mocy orzeczenie Komendanta Szkoły Policji w S. z dnia [...] maja 2017 r. nr [...], którym na podstawie art. 41 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 43 ust. 1 i art. 45 ust. 3 ustawy o Policji zwolniono A. K. (dalej "skarżąca") z dniem [...] maja 2017 r., ze służby w Policji. Komendant Szkoły Policji ustalił, że skarżąca przebywała na zwolnieniu lekarskim od dnia [...] maja do dnia [...] sierpnia 2016 r. W dniu [...] sierpnia 2016 r. stawiła się do służby po [...] dniach jej niepełnienia z powodu choroby. Zgodnie z art. 229 § 4 Kodeksu pracy, skierowano skarżącą na kontrolne badania lekarskie w celu ustalenia zdolności do wykonywania zadań na zajmowanym stanowisku służbowym, po trwającej dłużej niż [...] dni niezdolności do pracy. W karcie ewidencji czasu służby skarżącej oznaczono zatem jako dni nieobecności usprawiedliwionej (ze względu na czas niezbędny do wykonania badań kontrolnych) -[...] i [...] sierpnia 2016 r. Natomiast kolejne dni - [...],[...] i [...] sierpnia 2016 r., były dniami wolnymi od służby, a na dzień [...] sierpnia 2017 r., na prośbę skarżącej, wystawiono polecenie wyjazdu służbowego nr [...] do G., celem realizacji zleconych badań lekarskich. Po powrocie z badań skarżąca przedłożyła zwolnienie lekarskie obejmujące okres od dnia [...] sierpnia do dnia [...] września 2016 r. i kolejno, od dnia [...] września do dnia [...] września 2016 r. W okresie, na który nie zostało wystawione zwolnienie lekarskie tj. od dnia [...] sierpnia 2016 r. do dnia [...] sierpnia 2016 r., skarżąca nie wykonywała zadań służbowych i była od nich odsunięta z uwagi na konieczność orzeczenia jej zdolności do wykonywania zadań na zajmowanym stanowisku służbowym przez lekarza medycyny pracy. Po analizie dokumentów poświadczających czas służby organ uznał, że w dniu [...] maja 2017 r. upłynął nieprzerwany [...]-miesięczny okres zaprzestania służby z powodu choroby.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00